W co inwestować w czasie kryzysu gospodarczego?

Ekonomiści już od kilku lat nieśmiało mówią o kryzysie gospodarczym, w jakim ma się znajdować polska gospodarka. Co prawda nie przypomina on innych podobnych wydarzeń, jakie miały miejsce w światowej gospodarce w ciągu ostatnich dekad, ale faktycznie widać już ślady nadciągającej recesji. W co inwestować w czasie kryzysu gospodarczego? Jak zabezpieczyć posiadane oszczędności przed stratą?

Kryzys gospodarczy a inwestycje

Przyjęło się uważać, że w trakcie kryzysów gospodarczych cała gospodarka traci na wartości. To nie jest do końca prawda – wystarczy spojrzeć na skutki niedawnej pandemii, która uderzyła w niektóre branże, podczas gdy inne (np. e-commerce) zanotowały rekordowe wzrosty. Warto o tym pamiętać, bo najlepsi inwestorzy traktują kryzys gospodarczy jako doskonałą okazję do inwestycji. To właśnie wtedy można skorzystać ze świetnych możliwości, oczywiście o ile wiemy, w co inwestować. Za każdym razem należy dokładnie zastanowić się nad tym, skąd wynika kryzys i jaki jest powód jego wystąpienia. Zrozumienie przyczyn stojących za recesją znacząco zmniejsza szansę na utratę środków, ale też otwiera zupełnie nowe opcje. Warto zastanowić się nad branżami, które zyskają na tym konkretnym kryzysie i postarać się w nie zainwestować.

W co inwestować, gdy nadciąga kryzys?

W trakcie kryzysu gospodarczego inwestorzy tradycyjnie wybierają bezpieczniejsze formy lokowania kapitału. Największą popularnością cieszą się wówczas metale szlachetne – to nie tylko złoto, ale też srebro czy platyna. Ich ceny gwałtownie rosną, ale należy uważać. Gdy recesja jest już głęboka, metale szlachetne są z reguły przeszacowane, bo coraz więcej osób zwyczajnie zdecydowało się w nie zainwestować. Inne ciekawe pomysły na inwestycję to mieszkania. Zazwyczaj tanieją one w trakcie kryzysów, ale na nieruchomości zawsze jest duży popyt i po zakończeniu recesji ich ceny powinny gwałtownie podskoczyć. Ponadto wiele osób inwestuje w nietypowe rzeczy, np. dzieła sztuki, klocki LEGO czy numizmaty – słowem przedmioty kolekcjonerskie. One zawsze są w cenie.

Na co uważać w trakcie recesji?

Jeśli już dojdzie do recesji gospodarczej, należy unikać inwestowania w ryzykowne instrumenty pochodne. Akcje przedsiębiorstw to ryzykowna strategia, bo bardzo często one tanieją. Jeśli chodzi o obligacje skarbowe, to ciekawe rozwiązanie na czas kryzysu. Stopa zwrotu jest z reguły niewielka, a często nie przekracza ona nawet inflacji, ale mimo to jest to relatywnie bezpieczna inwestycja. Natomiast lokaty bankowe w czasie kryzysu to strata pieniędzy. Zwrot z nich jest niewielki, choć na pewno lepiej trzymać gotówkę na lokacie, niż w materacu czy skarpecie.

Dodaj komentarz