Jakie meble sprawdzą się w ogrodzie?

Jakie meble sprawdzą się w ogrodzie?

Jeśli chodzi o meble ogrodowe, to coraz większą popularność zdobywają meble tekowe. Powinno byłoby z tej okazji omówić tworzywo, z którego produkowane są meble teakowe. Niewiele osób wie, że drzewo tekowe z którego wykonywane są meble z teaku ma dwie klasy gatunkowe. Jest to podział na drewno klasy A i B. Gatunek A ma najbardziej jednorodną warstwę usłojenia. Dzięki temu nie ulega wypaczeniu i pęknięciom. Nie tworzą się rysy i szramy na drewnie. Kolor miodowy tego drewna jest tak trwały, że liczony jest na pięćdziesiąt lat. Do wyrobu mebli stosuje się tylko część drewna tekowego. Jest to część podkorowa tzw. bielista. To drewno w czasie żaglowców i łodzi drewnianych było stosowane do budowy ich masztów i wioseł. Druga klasa drewna tekowego znamionuje się gorszymi atrybutami wytrzymałościowymi i kolorystycznymi. Kolor tego drewna szybko zanika. Drewno to jest uzyskiwane z młodych drzew tekowych ścinanych już w wieku piętnastu lat.

Bardzo często chcemy, by nasz ogród był tak przytulny jak nasze domy. Pielęgnujemy jego roślinność, kosimy trawę, dbamy o drzewa, sadzimy iglaki. Nabywamy też do ogrodu wielką ilość przeróżnych mebli ogrodowych. Kupujemy w ramach mebli ogrodowych, nie tylko stoły i fotele ogrodowe. By nasz ogród wyglądał pięknie wielu z nas nabywa do niego huśtawki, letnie łóżka ogrodowe, hamaki, leżaki, parasole ogrodowe, pawilony ogrodowe, a nawet rozkładane baseny. Upiększamy nasz ogród donicami. Jeśli chodzi o krzesła i stoły najbardziej powszechne są rattanowe. Nie są one jednakże tak mocne jak meble teakowe. Oprócz swej wytrzymałości nadają one ogrodowi powab elitarności. Do wyrobów takich jak meble ogrodowe z drewna tekowego można dobrać całą gamę mebli i krzeseł z aluminium lub stołów wykonanych z elementów kamiennych. Wszystko to nadaje ogrodowi naprawdę niepowtarzalnego nastroju.

Pasjonaci ogrodów powinni wiedzieć, że meble ogrodowe należy konserwować. Do nabycia w sklepach z meblami ogrodowymi są specjalne olejki do konserwacji danego rodzaju drewna. Pomimo swych bardzo dobrych parametrów wytrzymałościowych i jakościowych meble tekowe również należy chronić. Nabycie odpowiedniego olejku sporządzonego na bazie żywicy tekowej jest możliwe praktycznie tylko u kwalifikowanego sprzedawcy, który oferuje meble z teku. Warto zwrócić na ten fakt uwagę. Konserwowanie wyrobów z teku olejkami innymi niż zalecane spowoduje odbarwienie lub zniszczenie miodowej barwy drewna. Albowiem istnieją dwie klasy drewna tekowego A i B, trzeba na to zwracać uwagę. Kupujmy tylko wyroby wyprodukowane w klasie A. Tylko one zapewniają nam oryginalną wytrzymałość i żywotność naszych mebli ogrodowych. Osoby nieświadome faktu występowania dwóch klas drewna tekowego mogą być bardzo rozczarowane, podczas użytkowania mebli. Pytajmy sprzedawcę o klasę drewna mebli tekowych.

Urządzając swój ogród warto zadbać o jego estetyczne walory. Drewno i meble ogrodowe też musi być trwałe. W pewnym znaczeniu muszą one być nawet bardziej długotrwałe iż meble pokojowe. Są bowiem w prostej linii narażone na oddziaływanie wiatru, słońca, zimna, deszczu. Większość mebli na okres zimowy jest składowana w garażu. Jednak w sezonie letnim nierzadko zdarza się tak, że domowników przyłapuje burza. Wtedy nikt nie ma ochoty na sprzątanie mebli ogrodowych. Nieodzownie nasiąkają one wodą i dopiero potem wysychają.

Meble tekowe to ten rodzaj mebla, który wodą podczas burzy nam nie nasiąknie. Warto zaaranżować meble teakowe do pozostałego umeblowania w ogrodzie. Znakomicie łączą się, ze względu na swe letnie pigmenty do huśtawek, leżaków, rozkładanych parasoli ogrodowych i pawilonów ogrodowych. Można meble z drewna tekowego aranżować z wyrobami z rattanu, aluminium, czy nawet zwykłymi krzesełkami turystycznymi plastikowymi.

Dodaj komentarz