Funkcjonalnie, a zarazem przytulnie zaaranżowane pomieszczenia są niezwykle ważne, ponieważ to one decydują i dobrym samopoczuciu mieszkańców. Spójna, estetyczna przestrzeń znacząco wpływać może na komfort i poczucie bezpieczeństwa domowników. Wiele osób podkreśla wręcz, że nie są one w stanie zrelaksować się w miejscu, w którym nie czują się do końca swobodnie. Należy bowiem pamiętać, że dom powinien być twierdzą, schronieniem, miejscem odpoczynku i czasu dzielonego z najbliższymi osobami – czy członkami rodziny, czy też zapraszanymi od czasu do czasu przyjaciółmi. Dlatego niezwykle ważne jest, by aranżacja pomieszczeń odzwierciedlała gusta i charakter mieszkającym w nich osób. Decydując się na zakup wymarzonego lokum, należy pamiętać, że równie ważne, jak metraż czy lokalizacja, są aspekty takie jak ekspozycja pokoju na światło słoneczne czy widok z okna. Mimo że początkowo mogą wydawać się mniej istotne, będą towarzyszyć nam przez długi czas, warto więc upewnić się, że będą zgodne z naszymi oczekiwaniami. Niezwykle ważny jest również styl, w jakim zdecydujemy się urządzić wnętrze. Wielbiciele spokojnych, uporządkowanych przestrzeni chętnie skłaniają się ku trendom czerpiącym z nowoczesnej, minimalistycznej stylistyki. Mieszkania w tym stylu cechuje wrażenie ładu i harmonii, a styl jest wyważony i oszczędny w formie wyrazu. W modzie jest zarówno klasyczny minimalizm, jak i wariacje na jego temat, czyli styl postindustrialny lub zyskujący coraz szersze grono zwolenników nurt skandynawski. Rysem wspólnym wszystkim wymienionych trendów jest brak przesadzonych, rzucających się w oczy ozdób, zbędnych bibelotów czy bogato zdobionych mebli. Linie są proste, często przywodzące na myśl bryły geometryczne, a barw, choć stonowane, w żadnym wypadku nie są nudne. Co zatem warto wiedzieć o najpopularniejszych praktycznych trendach w urządzaniu mieszkań i jakimi rozwiązaniami warto się inspirować?
Funkcjonalny minimalizm dla kochających porządek
Obecnie modernistyczny styl minimalistyczny należy do jednego z cieszących się największym zainteresowaniem nurtów. Oszczędne, a zarazem pełne uroku aranżacje doskonale sprawdzają się w przypadku małych mieszkań, ponieważ potrafią znacząco powiększyć optycznie przestrzeń. Spójne koncepcje doskonale sprawdzają się również u osób lubiących porządek, styl ten bowiem z założenia wyklucza nadmiar sprzętów i przedmiotów, które mogłyby „zagracać” pomieszczenia. Klasycznym wyróżnikiem minimalizmu jest oszczędny dobór elementów, co ma zastosowanie zarówno do palety barw, jak i projektów znajdujących się w mieszkaniu mebli. Przekłada się to nie tylko na wrażenie harmonii, ale też funkcjonalność przestrzeni, w której wszystko ma swoje określone miejsce, a atmosfera sprzyja wyciszeniu i koncentracji. Wielbiciele tego oszczędnego stylu z pełnym przekonaniem podpisać mogą się pod stwierdzeniem, że „mniej znaczy więcej”, a odzwierciedlenie tej maksymy przejawia się między innymi w wystroju urządzanych przez nich wnętrz. Jednym z pierwszych rzucających się w oczy aspektów jest z całą pewnością dobór barw. W pomieszczeniach dominują chłodne, stonowane kolory, takie jak biele, beże lub grafitowe szarości. Często spotyka się też czerń. Niektórzy decydują się również na odcienie zimnego błękitu, granatu lub przydymione warianty pastelowych barw, zestawione najczęściej z klasyczną bielą. Wielbiciele niebanalnych rozwiązań często postanawiają przełamać zgaszone kolory jednym, mocnym akcentem, na przykład żywą plamą czerwieni czy jaskrawej żółci. Rolę tą pełnić może zarówno dobrany dywan, jak i wiszący na ścianie, abstrakcyjny obraz. Niewskazana jest jednak przesada, w związku z czym miłośnicy minimalizmu poprzestają zazwyczaj na jednym, barwnym kontraście.
Jak urządzić minimalistyczne, nowoczesne wnętrze?
Kompletując zestaw mebli i niezbędnych sprzętów, minimaliści stawiają zazwyczaj na te o prostych, geometrycznych kształtach. Linie są zdecydowane, daleko im do ozdobnych wygięć secesji czy art deco. Liczy się spójny wygląd oraz praktyczność, dlatego meble są przemyślane i wygodne. W salonie centralnym punktem często jest duża, monochromatyczna sofa, do której dobrać można modernistyczne fotele, krzesła lub pufy. Funkcjonalne są również szafy – często te z gładkimi, przesuwanymi drzwiami, za którymi znaleźć można idealnie uporządkowaną zawartość wieszaków czy półek. Wielbiciele minimalizmu często sięgają również po ułatwiające utrzymanie ładu rozwiązania, takie jak pudełka i organizery, ułatwiające organizację miejsca. W tego typu wnętrzach często spotyka się naturalne materiały, takie jak drewno, szkło i stal, a także lniane lub bawełniane tkaniny. Wiele osób dużą wagę przykłada do tego, by powierzchnie i sprzęty były łatwe w pielęgnacji i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu ulubionymi przedmiotami można cieszyć się przez lata. Warto również pamiętać, że minimalizm nie rezygnuje całkowicie z elementów dekoracyjnych. Wręcz przeciwnie, są one obecne w mieszkaniach, jednak w typowej dla stylistyki, współczesnej i eleganckiej formie. Często przyjmują też formę użytkową, ponieważ w tej stylistyce lekkie, subtelne linie przedmiotów bywają ozdobą samą w sobie. Dobrze obrazuje to przykład nowoczesnego wyposażenia kuchennego, które jest nie tylko funkcjonalne, ale i efektownie wyglądające. Modernistyczne projekty często są małymi dziełami sztuki, w związku z czym przedmioty takie jak mikser czy toster często dumnie stoją na blatach, zamiast być chowane w szafkach. Innymi elementami ozdobnymi mogą być geometryczne obrazy w prostych ramach czy ceramiczne donice, w których znaleźć można wypielęgnowane, przykuwające uwagę rośliny.
Elegacki industrializm, czyli styl loftowy
Wielbiciele stylowych, a zarazem nowoczesnych aranżacji chętnie inspirują się także stylem loftowym, zwanym także postindustrialnym. Nurt ten narodził się w wielkich metropoliach, takich jak Nowy Jork czy Londyn, gdzie ogromne, poprzemysłowe hale zaczęto stopniowo adaptować na budynki mieszkalne. Dziś styl ten należy do ścisłej czołówki, jeżeli chodzi o trendy w urządzaniu mieszkań, i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo pozostanie na szczycie. Ogromną zaletą tej mody jest fakt, że postindustrialne aranżacje łatwo wprowadzić w każdym wnętrzu, bez względu na jego rozmiar. Loftowa stylistyka równie efektownie wyglądać będzie więc w przestronnym apartamencie, jak i w mieszkaniu znajdującym się w bloku czy kamienicy. Co więcej, oszczędny, odrobinę surowy styl sprawia, że metraż wydaje się większy, niż jest w rzeczywistości. Do głównych wyróżników postindustrialnych aranżacji należy wykorzystanie prostych form, naturalnych materiałów oraz grającego dużą rolę światła dziennego. Styl pozbawiony jest również nadmiernej ilości ozdób, co łączy go z nurtem minimalistycznym. Charakterystyczne jest również wykorzystanie w kompozycjach elementów konstrukcyjnych budynku – początkowo było to wymuszone przez specyfikę architektury niegdysiejszych fabryk, dziś czyni się tak specjalnie. Dlatego w mieszkaniach urządzonych w stylu loftu często pozostawia się nieotynkowane ściany (lub przynajmniej jedną bądź dwie) czy widoczne, biegnące pod sufitem metalowe rury.
Charakterystyczne cechy postindustrialnych wnętrz
Charakterystyczne dla pomieszczeń w stylu postindustrialnym są często ogromne, poprzedzielane metalowymi listwami okna, dzięki czemu wnętrze nabiera zarówno blasku, jak i surowej elegancji. Wrażenie podkreślają meble, wykonane w przeważające części z surowców naturalnych. Dominuje stal, żelazo, szkło oraz jasne drewno. Niezwykle korzystnie prezentować będą się też lniane zasłony czy wełniane lub sznurkowe dywany. Warto zwrócić uwagę, że detale takie jak klamki, krany czy uchwyty często nawiązują do surowych elementów konstrukcyjnych widocznych w mieszkaniu. Jeżeli chodzi o kolory, tu także widać wpływy nurtu modernistycznego. Loftowe pomieszczenia urządzone są często w stonowanych odcieniach bieli, brązu czy grafitu. Przestrzeń mieszkalna jest często otwarta, dlatego nadzwyczaj często spotyka się jadalnie połączone z pokojem pełniącym funkcję salonu oraz aneksem kuchennym. Dzięki temu mieszkanie sprawia wrażenie przestronnego i harmonijnie urządzonego, nie sposób też odmówić mu stylowej elegancji. Funkcję dekoracyjną często pełnią elementy takie jak okucia lamp, balustrady, czy proste ramy luster i obrazów. Należy jednak pamiętać, że i w tym przypadku przesada jest niewskazana.
Przytulna prostota, czyli styl skandynawski
Nowoczesne aranżacje stawiające na wygodę i funkcjonalność zaowocowały wykształceniem się niezwykle popularnego obecnie stylu skandynawskiego. Nurt ten narodził się w krajach Europy Północnej, dziś jednak z powodzeniem rozszerza się również na inne części kontynentu. Główną cechą trendu jest wykorzystanie jasnych barw, dzięki którym można rozświetlić pomieszczenia, którym brakuje dostępu do światła dziennego (zwłaszcza w czasie długich, północnych zim). Charakterystyczne jest też wykorzystanie naturalnych materiałów oraz oszczędne zagospodarowanie przestrzeni. Wnętrza w stylu skandynawskim emanują poczuciem ładu i harmonii, a pomieszczenia, mimo że pozbawione przesadzonych dekoracji czy piętrzących się na półkach drobiazgów, prezentują się niezwykle przytulnie. Skandynawowie słyną również ze swojego umiłowania do przyrody, co ma swoje odzwierciedlenie we wnętrzach urządzanych przez nich domów. Sprzęty wykonane są z naturalnego, jasnego drewna (takiego jak sosna, brzoza i świerk), dominują też przyjazne środowisku materiały, takie jak organiczna bawełna. Chętnie stosuje się również praktyczne, a zarazem ekologiczne rozwiązania, takie jak recykling starych przedmiotów i pomysłowe odnawianie ich zamiast zastępowania nowymi. W pomieszczeniach przeważają odcienie ciepłej bieli, nie brak jednak również jasnych szarości, beżów, a także zgaszonych pasteli. Duża role odgrywają też lampy – zarówno te duże, stojące, jak i wiszące nad stołem czy blatem. Warto też wykorzystać punktowe oświetlenie, dzięki któremu wnętrze nabierze lekkiego, ciepłego charakteru.