Jak urządzić funkcjonalną i stylową kuchnię?

Jak urządzić funkcjonalną i stylową kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie tutaj odbywa się przygotowanie i spożywanie posiłków, tak więc kuchnia powinna być praktyczna. Poza funkcjonalnością znaczenie ma także styl. Jak urządzić kuchnię, która będzie praktyczna i stylowa? Kilka prostych porad na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Dobry plan to podstawa

Planowanie to często klucz do sukcesu, ma ogromne znaczenie również, jeśli chodzi o aranżację kuchni. Wszystko, o czym należy pamiętać to odpowiednie odległości, trójkąt roboczy i funkcjonalność pomieszczenia. Jeśli podczas planowania uwzględnisz najważniejsze zasady, efekt spełni Twoje oczekiwania. Na pewno posiadasz swoją własną wizję kuchni idealnej. Pamiętaj jednak, że wcielenie marzeń w życie nie zawsze jest możliwe. Układ instalacji, rozmiar pomieszczenia oraz brak okien to problemy, które mogą utrudniać lub wręcz umożliwiać spełnienie planów. Zawsze jednak istnieją rozwiązania, dzięki którym kuchnia może wyglądać nieco inaczej niż w marzeniach, ale wciąż spełniać oczekiwania. Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo trudne w aranżacji, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Efekty współpracy z doświadczonym dekoratorem wnętrz na pewno spełnią Twoje oczekiwania.

Układ kuchni

Planując aranżację kuchenną, należy pamiętać o praktyczności. Podzielenie pomieszczenia na strefy to rozwiązanie, które zapewni wygodne korzystanie z pomieszczenia. Wśród stref powinna znaleźć się ta przeznaczona na przechowywanie. W tej strefie znajdzie się miejsce na produkty spożywcze takiej jak ryże i makarony, mąka, cukier i inne tego rodzaju produkty. Kolejna strefa powinna być przeznaczona na przechowywanie. W tej strefie znajdzie się miejsce na garnki i inne akcesoria oraz sprzęty kuchenne. Obok strefy przechowywania zaplanuj strefę zmywania, a zaraz przy niej strefę przygotowywania posiłków. Pamiętaj, aby dostosować powierzchnię tej strefy do ilości czasu, jaką przeznaczasz na przyrządzanie dań. Obok strefy przygotowywania powinna znaleźć się strefa gotowania. Najwygodniejsze użytkowanie kuchni zapewni układ trójkąta.

Jeśli chodzi o układ kuchni, duże znaczenie mają także odległości. Tak na przykład pomiędzy lodówką a zlewem, minimalna odległość wynosi 120 cm. Odległość pomiędzy kuchenką a lodówką powinna wynosić także minimum 120 cm. Minimalna odległość pomiędzy zlewem a kuchenką wynosi zaś 90 cm. W kuchni idealnej można pozwolić sobie na większe odległości, w zależności od potrzeb i preferencji. Jeśli nie masz do dyspozycji dużej ilości miejsca, pamiętaj o tym, aby zadbać przynajmniej o te minimalne odległości.

Praktyczność w kuchni

Ergonomia w kuchni pozwala na wygodne użytkowanie pomieszczenia. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na wysokość blatu roboczego, powinna być ona dostosowana do wzrostu użytkownika. Jeśli domownicy są podobnego wzrostu, dostosowanie wysokości blatu nie jest problemem. Jak poznać idealną wysokość? Zmierz odległość od zgiętego łokcia do podłogi, a następnie odejmij 15 cm. Otrzymany wynik to wysokość, na jakiej powinien znajdować się blat roboczy.

Wiesz już, jak poznać idealną wysokość blatu roboczego w kuchni. Co jednak zrobić, jeśli wśród domowników różnica wzrostu jest duża? Wówczas należy poszukać kompromisu, dzięki któremu każdy będzie mógł wygodnie użytkować pomieszczenie. Oto kilka propozycji, które mogą być rozwiązaniem problemu:

  • Wyspa kuchenna – takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w kuchni o dużej powierzchni. Dzięki wyspie można otworzyć kuchnię na salon, stylowo zaaranżować przestrzeń oraz zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Wyspa kuchenna to także świetne rozwiązanie dla rodzin, które lubią wspólnie przygotowywać posiłki.
  • Stolik wysuwany z blatu – to propozycja szczególnie przydatna w przypadku małej kuchni. Taki wysuwany stolik można zamontować na preferowanej wysokości, dzięki czemu każdy domownik ma szansę na wygodne korzystanie z pomieszczenia. Można wybrać stolik w małym rozmiarze lub nieco większym i zyskać dodatkowe miejsce do spożywania posiłków.

Dla praktyczności w kuchni znaczenie ma także organizacja szafek kuchennych. W tych umieszczonych wysoko warto przechowywać przedmioty, których używa się jedynie od czasu do czasu. W szafkach znajdujących się niżej warto umieścić akcesoria i przedmioty, których używa się na co dzień. Jeśli chodzi o dolne szafki, warto wybrać szuflady zamiast półek. Dzięki temu nie trzeba bowiem nurkować w głąb szafki, aby znaleźć to, co potrzebne. Szuflady w dolnych szafkach to bardzo wygodne rozwiązanie, które warto zastosować. Jeśli chodzi o przechowywanie garnków i patelni, świetnie sprawdzą się nowoczesne rozwiązania. Szafka narożna z wysuwanymi półkami spełnia swoje zadanie bardzo dobrze, zapewniając użytkownikom kuchni pełen komfort.

Oświetlenie ma znaczenie

Praktyczna kuchnia to dobrze oświetlona kuchnia. Planując oświetlenie znowu warto podzielić pomieszczenie na kilka stref:

  • Oświetlenie centralne – rozświetla całą kuchnię, dzięki niemu można wygodnie korzystać z jej wyposażenia. Jeśli chodzi o małe pomieszczenia, rolę oświetlenia centralnego może pełnić jedna lampa sufitowa. W przypadku dużej kuchni świetnie sprawdzi się oświetlenie punktowe, lampki LED mogą pełnić dodatkową atrakcję dekoracyjną.
  • Oświetlenie zadaniowe – powinno znaleźć się w okolicach blatu. Dzięki niemu nawet po zmroku bezpiecznie i wygodnie przyrządzisz posiłek. Oświetlenie umieszczone pod szafkami kuchennymi jest bardzo ważne, warto o nim pamiętać.
  • Oświetlenie dekoracyjne – ma podkreślać styl aranżacji i piękno dodatków. Warto podkreślić nim wyspę kuchenną lub stół.

Jeśli Twoja kuchnia przez większość dnia jest dobrze oświetlona światłem naturalnym, doskonale sprawdzi się oświetlenie zimne. Jeśli natomiast kuchnia nie jest dobrze oświetlona promieniami słońca, postaw na ciepłe światło. Pamiętaj także, że lampy mogą nie tylko oświetlać, ale także zdobić kuchnię. Oferta sklepów jest tak szeroka, że na pewno znajdziesz stylowe lampy, które podkreślą wybraną przez Ciebie kuchenną aranżację.

Dodatki w kuchni

Kuchnia powinna być praktyczna, ale także stylowa. Warto stawiać na modne dodatki, które nieco ożywią pomieszczenie. Wybierając elementy dekoracyjne do kuchni pamiętaj, aby współgrały stylem i kolorem do reszty wyposażenia. Oto kilka ciekawych propozycji, które uczynią Twoją kuchnię jeszcze bardziej stylową:

  • Szklana karafka – sprawdzi się nie tylko na wyjątkowe okazje, ale także na co dzień. W takiej karafce sok, woda czy lemoniada prezentują się naprawdę znakomicie. Szklana karafka pasuje do różnych aranżacji, szczególnie sprawdzi się w kuchni nowoczesnej lub urządzonej zgodnie z zasadami minimalizmu. Szklane dodatki prezentują się atrakcyjnie, dodają kuchni świeżości i dobrego stylu.
  • Chlebak – zadba o dobry smak i świeżość pieczywa, a jednocześnie doda kuchni uroku. Oferty sklepów są tak różnorodne, iż na pewno znajdziesz chlebak idealny. Jeśli jesteś fanem klasyki, na pewno spodoba Ci się czarny chlebak bez dodatkowych napisów i ozdób. Jeśli zaś lubisz niebanalne rozwiązania, drewniany chlebak z napisem spełni Twoje oczekiwania. Świetnym wyborem okaże się chlebak, którego pokrywa może pełnić funkcję deski do krojenia. Takie rozwiązania czynią kuchnię jeszcze bardziej stylową i praktyczną.
  • Pojemniki na przyprawy – dzięki niemu przyprawy będą pod ręką, a kuchnia zyska więcej stylu. Szklane pojemniki wyglądają bardzo estetycznie, dzięki nim można zadbać o wygodę podczas przygotowywania posiłków.
  • Drewniany stojak na noże – kuchnia jak z modnego magazynu? Dzięki dodatkom takim jak drewniane stojaki na noże to możliwe. Takie dodatki sprawiają, że kuchnia wygląda profesjonalnie i jest jeszcze bardziej funkcjonalna.

Tych błędów warto unikać

Wiesz już, o czym należy pamiętać, planując kuchenną aranżację. Warto znać także często popełniane błędy, których należy unikać. W tym miejscu trzeba wspomnieć o jakości. Jeśli stawiasz na niską cenę, nie zwracając uwagi na jakość, aranżując kuchnię, warto zmienić swoje podejście. Dobrze wyposażone pomieszczenie posłuży przez wiele lat, a kuchnia mimo upływu czasu wciąż będzie wyglądała atrakcyjnie. Jeśli pragniesz cieszyć się jej stylem i funkcjonalnością na dłużej, stawiaj przede wszystkim na wysoką jakość mebli, dodatków i akcesoriów. Gdzie takie znaleźć? Oczywiście w zaufanych sklepach, które posiadają wiele lat doświadczenia i cieszą się pozytywnymi opiniami klientów.

Kolejnym błędem jest brak rozplanowania umieszczenia gniazdek. Jeszcze przed przystąpieniem do wyposażenia pomieszczenia, warto pomyśleć o rozmieszczeniu sprzętów i akcesoriów. Gdzie znajdzie się miejsce na czajnik? Gdzie powinna stanąć suszarka na naczynia? Odpowiednie umieszczenie gniazdek ma znaczenie nie tylko dla wygody, ale również dla bezpieczeństwa domowników.

Nieodpowiednia wentylacja również jest błędem, którego zdecydowanie warto unikać. Ta kwestia jest szczególnie ważna w przypadku kuchni otwartej na salon. Warto pamiętać, że aromaty unoszące się podczas gotowania nie zawsze są przyjemne. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się woni po domu czy mieszkaniu, zadbaj o odpowiednią wentylację w kuchni.

Zakończenie

Stylowa, a jednocześnie funkcjonalna kuchnia spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających fanów gotowania. Warto zadbać o dobry plan, pamiętać o najważniejszych zasadach aranżacji i unikać błędów. Jeśli zastosujesz się do porad zawartych w tym artykule, stworzysz kuchnię na miarę swoich potrzeb. Aby ułatwić sobie tak ważne zadanie, zainspiruj się. Wiele ciekawych propozycji znajdziesz na blogach tematycznych, warto także obejrzeć kilka odcinków dobrego programu telewizyjnego o aranżacji wnętrz.

Dodaj komentarz