Jaką pilarkę łańcuchową wybrać?

Loft to podstawa

Pilarka łańcuchowa jest urządzeniem bardzo przydatnym w każdym ogrodzie. Wykorzystywana jest przede wszystkim do przycinania i ścinania drzew, służy również do pielęgnacji okresowej drzew oraz krzewów. Umożliwia w szybki sposób przygotowanie drewna na opał. Przydaje się ponadto i podczas prac remontowych czy budowlanych – generalnie rzecz biorąc wszędzie tam, gdzie w rachubę wchodzi cięcie drewna. Warto też pamiętać, iż urządzenia te używane są jako sprzęt specjalistyczny – korzysta z nich dla przykładu straż pożarna. Odznaczają się zatem ogromną funkcjonalnością. Jeśli zastawiasz się nad zakupem pilarki – zerknij tu, a znajdziesz wiele ciekawych informacji na ten temat.

Ważne kwestie

Prawidłowy wybór pilarki łańcuchowej jest zdeterminowany licznymi czynnikami. Przede wszystkim musimy tutaj odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego konkretnie będziemy ją wykorzystywać. Określenie tych potrzeb ma kluczowe znaczenie w kontekście podejmowania decyzji zakupowej. Pilarka przydatna jest przy rozmaitych czynnościach – przy wycinaniu drewna z lasu czy szykowania materiału opałowego. Niezbędna jest w stolarniach – także tych przydomowych, a także w sadach. Możemy ją też traktować jako sprzęt o uniwersalnym charakterze – czyli do wykorzystania przy rozmaitych okolicznościach. Kolejne pytanie, na które musimy odpowiedzieć sobie jeszcze przed dokonaniem zakupu brzmi – jak często zamierzamy sięgać po pilarkę? Jeżeli ktoś zaopatruje się w nią głównie z myślą o cięciu drewna na opał, będzie jej używał rzadko.

Dla innych jest to podstawowe narzędzie pracy, a są też i tacy, co pracują pilarkami co prawda rzadko, ale za to dosyć intensywnie. Następna kwestia to taka jak grube będzie drewno, które zmierzamy ciąć? Rzecz jasna nie da się tego precyzyjnie oszacować, aczkolwiek orientacyjnie jesteśmy w stanie mniej więcej to określić. Grubość drewna ma ogromne znaczenie, ponieważ od tego uzależniona jest m. in. moc urządzenia. No i wreszcie sprawa dostępu do źródła prądu. Jeśli jest z tym problem, to siłą rzeczy odpada zakup pilarki z napędem elektrycznym, gdyż podczas pracy musi być ona przez cały czas podłączona do gniazdka.

Pilarki elektryczne i spalinowe

Podstawowy podział pilarek łańcuchowych obejmuje swym zakresem modele elektryczne oraz spalinowe. Sprzęt elektryczny nie wydziela spalin i jest stosukowo cichy, w związku z czym z powodzeniem można go stosować nie tylko na otwartych przestrzeniach, ale i w zamkniętych pomieszczeniach – jeżeli robimy w domu remont, taka pilarka na pewno się nam przyda. Tego typu maszyny najlepiej zdają egzamin wówczas, gdy przygotowujemy niewielkie ilości drewna opałowego, tniemy niegrube deski czy belki bądź gdy przycinamy (albo ścinamy) raczej nieduże krzewy i drzewka. Z kolei pilarki spalinowe idealnie sprawdzają się tam, gdzie potrzebny jest sprzęt o konkretnej już mocy. Nie bez powodu są one używane do profesjonalnych zastosowań. Ich mankamentem jest głośna praca oraz emitowanie do środowisk szkodliwych spalin.

Obsługa pilarki spalinowej jest bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w przypadku modeli elektrycznych. Koniecznie też trzeba tutaj wspomnieć o tym, że silnik wymaga systematycznej konserwacji. Wskazane jest używanie paliwa dobrej jakości, gdyż znajduje to przełożenie na stan silnika. W trakcie pracy z pilarką należy zachować wyjątkowe środki ostrożności – to niebezpieczne urządzenia i dosłownie chwila nieuwagi może sprawić, że dojdzie do tragedii. Osoba posługująca się pilarką powinna mieć na sobie odzież ochronną. Przy zakupie obowiązkowo należy się dowiedzieć w jakiego rodzaju zabezpieczenia wyposażona jest pilarka. Przyjrzeć się trzeba też i innym parametrom sprzętu, żeby wspomnieć chociażby o długości ostrzy tnących, o odpowiednim zderzaku (ułatwia on cięcie z boku oraz z dołu). Dodatkowo pilarka musi być wyposażona w opcję umożliwiającą regulowanie napięcia łańcucha – to istotny aspekt. Gdy łańcuch nie jest napięty w takim stopniu jak powinien być, dojść może nawet do poważnego uszkodzenia sprzętu.

Dodaj komentarz