Jak ekologicznie zarządzać odpadami w ogrodzie?

Jak ekologicznie zarządzać odpadami w ogrodzie?

Z roku na rok w naszych gospodarstwach domowych wywarzanych jest coraz więcej odpadów. Mówiąc bardzo dosadnie – toniemy już w śmieciach. Ludzie szukają zatem różnych sposobów, by się ich pozbyć – nie zawsze niestety zgodnych z prawem i ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Wystarczy chociażby urządzić sobie wycieczkę do lasu, by się o tym przekonać. Mnóstwo osób traktuje takie miejsca jak wysypiska – nie przejmując się kompletnie tym, że niszczą naturalne zasoby, podcinając sobie tym samym przysłowiową gałąź, na której siedzą. Codziennie kupujemy rozmaite rzeczy w opakowaniach, które zazwyczaj trafiają do kosza przeznaczonego na odpady stricte komunalne. Szkoda, bo przecież sporą część z nich można by było poddać recyklingowi.

Naród ekologiczny?

Polacy lubią się chwalić tym jacy są ekologiczni – z tym, że w praktyce deklaracje te niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Kwestia segregowania odpadów jest jednym z najlepszych na to przykładów. Pomimo tego, że na osiedlach są poustawiane pojemniki na odpady takie jak szkło, plastik oraz papier, to wygodniej jest nam wrzucić worek z nie segregowanymi śmieciami do ogólnego kosza. Często tłumaczymy się tym, że mieszkając w bliku, nie mamy tu tyle miejsca, by pozwolić sobie na selekcję odpadów. Po części jest to prawda – nierzadko wielkość naszych mieszkań pozostawia wiele do życzenia, aczkolwiek z drugiej strony to nic innego tylko zwyczajna wymówka. Nawet, jeśli rzeczywiście nie ma gdzie wstawić pojemników, to przecież znajdzie się trochę miejsca, by w kuchni czy w przedpokoju zawiesić gdzieś siatki i do nich wrzucać odpowiednie rzeczy.
Niedogodność będzie co najwyższej taka, że częściej niż do tej pory będziemy musieli wyrzucać śmieci. Właściciele domów jednorodzinnych są w zupełnie innej sytuacji. Stosowne pojemniki wystawiają w odpowiednim miejscu – tak, by firma zajmująca się wywozem śmieci nie miała kłopotów z ich opróżnianiem. Pomimo tego, wiele osób nie zawraca sobie w ogóle głowy czymś takim segregacja – wystawia przed dom tylko jeden, ogólny pojemnik, w którym ląduje wszystko, co nie jest w domu potrzebne. W ten właśnie sposób przedstawia się podejście do ekologii sporej części naszych rodaków. Co zaś warto wiedzieć o samych pojemnikach – zerknij tutaj.

Kupujemy pojemniki

Należy tu na początek nadmienić, iż obecnie mamy naprawdę spore możliwości w zakresie segregowania odpadów. W potrzebne do tego pojemniki bez problemu zaopatrzymy się w wielu sklepach – jeśli z jakiś względów nie uda się ich nam kupić w sklepie stacjonarnym, możemy zamówić je przez Internet. Przez bardzo długi czas mieliśmy do czynienia z pojemnikami metalowymi – są one w dalszym ciągu w powszechnym użyciu, aczkolwiek coraz częściej zastępowane są pojemnikami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Jakie są między nimi różnice? Modele z tworzyw sztucznych są odporne na korozję i szereg innych niekorzystnych czynników takich jak chociażby niskie temperatury czy wilgoć. To zaś przekłada się na ich dużą trwałość – zwłaszcza, że cała konstrukcja jest dodatkowo wzmacniana. Takie pojemniki trudno przewrócić, ponadto producenci dbają również i o ich estetykę.

Wybierając pojemniki na odpady, trzeba w pierwszej kolejności uwzględniać ich objętość – to już jest kwestia indywidualna, ponieważ nie każde gospodarstwo domowe wytwarza taką samą ilość śmieci. Trwałość to kolejny aspekt, który powinien mieć dla nas kluczowe znaczenie, dlatego też najlepsze są pojemniki pochodzące od renomowanych producentów. Co prawda przyjdzie nam za nie zapłacić więcej, ale ostatecznie jest to wydatek na długie lata. Jeżeli zależy nam na tym, by chronić środowisko, bezwzględnie powinniśmy segregować śmieci. Dochodzi do tego jeszcze wiele innych rozwiązań, które trzeba wdrażać w życie. Na ochronę zasobów, z których korzystamy na co dzień składa się mnóstwo rzeczy. Generalnie warto tym tematem zainteresować się bliżej – im bardziej wzbogacamy naszą wiedzę, tym większa staje się nasza ekologiczna świadomość, a to o to właśnie chodzi.

Dodaj komentarz