Jak zaaranżować salon w małym mieszkaniu?

Jak zaaranżować salon w małym mieszkaniu?

Salon to pomieszczenie w którym spędzamy dużo czasu oraz podejmujemy gości. Każdemu z nas zależy aby salon był ładnie urządzony a korzystanie z niego było wygodne. W małych mieszkaniach zwykle salon także nie bywa duży. Nie jest to jednak przeszkodą w tym, aby urządzić go ciekawie i komfortowo. Należy wszystko dokładnie rozplanować, tak aby potrzeby wszystkich domowników i gości mogły zostać spełnione.

Co powinno znaleźć się w każdym salonie?

Jednym z najistotniejszych elementów salonu są meble. W tym pomieszczeniu z całą pewnością powinna znaleźć się duża kanapa a obok niej postawimy niewielki stolik kawowy. Większość osób nie wyobraża sobie salonu bez telewizora. Zwykle współistnieje on z meblami, specjalnie zaprojektowanymi pod sprzęt RTV. Warto wybierać meble podwieszane, które mają niewielką głębokość, dzięki czemu zyskamy dodatkową, wolną przestrzeń. Oprócz tego w salonie można ustawić komody i witryny wolno stojące. W sytuacji gdy salon ma pełnić również funkcję jadalni ustawiamy w nim niewielki stół albo stół z funkcją powiększania blatu. Wymienione meble i sprzęty stanowią podstawowy zestaw jaki zmieści się w niewielkim salonie. Niekiedy udaje się jeszcze umieścić na ścianie biokominek oraz postawić fotel.

Jakie decyzje trzeba podjąć podczas urządzania niewielkiego salonu?

Najważniejsze decyzje jakie trzeba będzie podjąć na etapie remontu to wybór podłogi, okładzin ściennych i rodzaju sufitu wraz z oświetleniem. Podłoga w salonie powinna być solidna i praktyczna. Najczęściej wybierane są podłogi drewniane a nieco rzadziej pokrywa się je panelami. Jeśli chodzi o ściany to mamy wiele możliwości ich aranżacji. Ściany można pomalować, pokryć tapetą, kamieniem, cegłą czy betonem. Ważne jest by w małym pomieszczeniu wybrać odpowiednie barwy. Najlepiej sprawdzą się kolory jasne i zimne. W polskich mieszkaniach w salonach najczęściej montuje się sufity podwieszane. Są one efektowne, pozwalają wygłuszyć pomieszczenie i dają duże możliwości zastosowania ciekawych układów świetlnych. Oświetlenie sufitowe najczęściej występuje w formie punktowej albo w postaci podświetlanych listew. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na szynoprzewody, które można prowadzić po prostej albo po kwadracie. Jest to bardzo efektowny i wygodny rodzaj oświetlenia, który pozwala na dostosowywanie natężenia światła zależnie od potrzeb. Oprócz tego warto zawiesić sobie elegancki żyrandol a na ścianach umieścić kinkiety. Z uwagi na brak miejsca lampy stojące w salonach pojawiają się dużo rzadziej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając mały salon?

Mały salon nie powinien być pomieszczeniem przeładowanym. Unikamy więc tutaj zbędnych ozdób i nadmiaru kwiatów doniczkowych. Dekoracje okienne powinny być skromne i minimalistyczne. Zamiast długich i ciężkich zasłon i firan, które nie zawsze mają gdzie swobodnie zwisać lepiej wybrać rolety lub żaluzje. Aby uzyskać przytulny klimat w małym salonie warto postawić na ciekawe dodatki. Pod stolikiem kawowym można ułożyć niewielki miękki dywan. Inne dodatki, które uatrakcyjnią pomieszczenie to oryginalne poduszki, bieżniki i obrusy. Na ścianie można zawiesić ciekawy, nowoczesny zegar. Z pewnością znajdzie się także miejsce na galerię rodzinnych zdjęć. Aby nie tworzyć niepotrzebnego chaosu można je rozplanować na płaszczyźnie ograniczonej kwadratem. Wybierając stolik kawowy do małego salonu warto postawić na model lekki, który bez problemu będzie można przesuwać w razie koniczności rozłożenia kanapy. Są także stoliki z funkcją zmniejszania oraz stoliki w których pod blatem, w drucianym koszu można trzymać koc czy poduszkę.

Dodaj komentarz