Dom to miejsce, w którym odpoczywasz, odzyskujesz spokój i zbierasz siły na kolejne zmagania z rzeczywistością. To Twój azyl, strefa wolna od bałaganu. Dom to przestrzeń, w którym sam siebie traktujesz w najlepszy z możliwych sposób. Dlatego porządek w Twoim mieszkaniu ma wielkie znaczenie. Przepełniony, zabałaganiony dom tworzy chaos także w życiu. Wobec tego czas na wielkie sprzątanie.
Gromadzenie przedmiotów
Żyjesz w czasach, w których nadmierny konsumpcjonizm to codzienność. Lubisz otaczać się przedmiotami, szkoda Ci wyrzucić cokolwiek, bo pewnie kiedyś się przyda. Z zasady jednak jest tak, że zapominasz o tym co przechowujesz, dopóki nie znajdujesz tego podczas np. świątecznych porządków. Pomyśl, co w Twoim otoczeniu już funkcjonuje, do czego przywykłeś a co zwyczajnie zaśmieca Twoją przestrzeń. Może są to opakowania, pudełka, w których gromadzisz ”niezbędne drobiazgi”, katalogi wysyłkowe, niechciane prezenty, gratisowe gadżety, zapomniane hobby, stare gazety, książki, do których nigdy nie wrócisz, pamiątki po pierwszej miłości, bilety do kina, na mecz, na pociąg. Można tak wymieniać w nieskończoność. Do tego dochodzą kolejne przedmioty kupione okazyjnie, na wszelkiego rodzaju akcjach promocyjnych. Jedną z największych bolączek są ogromne ilości ubrań. Zastanów się czy nie masz przypadkiem garnituru ze ślubu, który niemodny od 10 lat nadal zajmuje miejsce w Twojej szafie? A może kostium, w którym czułaś się najpiękniejsza na świecie, ale jej styl już dawno nie pasuje do Twojego wieku? Dlaczego uważasz, że pozbycie się tych staroci będzie stratą? Przecież wraz z nimi nie wyrzucisz wspomnień, one pozostaną a na zbędnych przedmiotach zbiera się tylko niepotrzebny kurz. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie czy potrzebne Ci są cztery komplety pościeli? Czy przyjmujesz gości tak często, że masz dla nich osobny komplet talerzy i szklanek?
Odgruzowywanie otoczenia
Zwykłe sprzątanie nie poradzi sobie z tym tematem. Musisz zrobić świadomą rewolucję. Usunąć, wyrzucić, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, aby zrobić przestrzeń dla siebie. Pierwszym krokiem będzie wybranie miejsca, które chcesz uporządkować. Przykładowo niech to będzie komoda w dziennym pokoju. Następnie wybierz rzeczy, które są dla Ciebie użyteczne i niepotrzebne. W pierwszej kolejności wyrzuć rzeczy, co do których nie masz sentymentu jak puste opakowania, stare paragony, etui na telefon, którego nie masz, tępe nożyczki, wypisane długopisy itp. W kolejnym kroku będzie trudniej, bo musisz wybrać rzeczy, z którymi coś Cie łączy. Naprawdę nie wahaj się, jeśli nie używałeś jakiejś rzeczy i trzymasz ją na dnie szuflady jedynie z sentymentu. Pozbądź się jej bez bólu. Nie oznacza to, że sprawisz w ten sposób przykrość osobie, która Ci to podarowała. Niektórym rzeczom możesz dać drugie życie. Książki przekaż bibliotece albo do domu dziecka, stare ręczniki i koce oddaj do schroniska, drewniane pudełka podaruj rękodzielniczce, ubrania oddaj biedniejszym, nieużywany namiot sprzedaj na aukcji. W ten sposób oczyścisz swój dom a inni zyskają potrzebne rzeczy mniejszym kosztem.
Organizacja przechowywania
Istnieje wiele możliwości przechowywania. Jeśli dokonasz właściwej selekcji zgromadzonych przedmiotów nie będziesz potrzebował wielu schowków. Szafy, szuflady, komody to miejsca, w których schowaj rzeczy potrzebne i takie, których trzymanie ”na widoku” będzie Cię drażnić, np. teczka z wynikami badań, podręczniki i zeszyty do nauki języka obcego, biżuteria, kosmetyki. Schowaj je, ale tak, żebyś mógł szybko je wyjąć. Książki, płyty czy pamiątki sprawiające przyjemność jak np. drewniany anioł przywieziony z Bieszczad ustaw na półkach. Zdjęcia, świeczki czy łapacz snów dodadzą ciepła w posprzątanym wnętrzu. Jeśli zabierzesz się do tego z głową, z czasem staniesz się ekspertem od sprzątania i zagospodarowywania przestrzeni.