Rodzina dziewięćsiłów obejmuje kilkanaście gatunków bylin rosnących dziko w Europie Południowej i Środkowej, a także w Azji Środkowej. Charakterystyczną cechą dziewięćsiłów jest ich charakterystyczny wręcz egzotyczny wygląd. Z korzenia w kształcie marchewki wyrasta rozeta leżących na ziemi długich kolczastych liści. Wygląda jakby oset rozłożony na ziemi. Kwiatostan dziewięćsiła o średnicy nawet kilkunastu centymetrów usytuowany centralnie w rozecie. W ogródkach sadzimy dwa gatunki dziewięćsiła, dziewięćsił akantolistny i dziewięćsił bezłodygowy.
Dziewięćsił akantolistny
Dziewięćsił akantolistny pochodzi znad Morza Śródziemnego. Sadzimy go na stanowiskach nasłonecznionych o glebie ubogiej z dodatkiem wapienia. Liście tworzące rozetę mają do pięćdziesięciu centymetrów długości. Kwiatostan na niewielkiej łodyżce o barwie żółto-orzechowej ma średnicę nawet dwudziestu centymetrów. Kwitnie od lipca do września. Koszyczek kwiatostanu reaguje na wilgoć. Przy suchej słonecznej pogodzie rozchyla się na boki. Przy pogodzie wilgotnej zwija się do środka. Wspaniale prezentuje się w ogródkach skalnych. Ścięty i ususzony stanowi piękną ozdobę domu. Z tego powodu dziewięćsiły w stanie naturalnym są pod ochroną.
Dziewięćsił bezłodygowy
Dziewięćsił bezłodygowy w stanie naturalnym występuje w Polsce. Jednak jest pod ochroną, ponieważ był wykorzystywany po wysuszeniu jako ozdoba. Kwiatostan dziewięćsiłu bezłodygowego ma słomkowożółtą tarczę obramowaną białymi długimi wypustkami. Kwiatostan wieczorem i podczas deszczu się zamyka. Dziewięćsił bezłodygowy kwitnie od czerwca do października. Dziewięćsił bezłodygowy nie jest wrażliwy na suszę, a nie lubi nadmiaru wody. Ma niewielkie wymagania glebowe. Dziewięćsił bezłodygowy jest symbolem Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wysiew nasion
Dziewięćsiły rozmnażane są generatywnie przy pomocy nasion. Ewentualne sadzonki trudne są w przyjęciu. Nasiona zbieramy pod koniec lata. Nasiona wysiewamy na przełomie maja i czerwca do pojemników znajdujących się w pomieszczaniu o temperaturze pokojowej. W temperaturze pokojowej nasiona kiełkują w ciągu niecałego miesiąca. Preferowane jest wysiewanie dziewięćsiła w pojemnikach glinianych, z których po wyrośnięci jest przesadzany na docelowe stanowisko w ogródku. Dziewięćsiły należą do bylin trwałych żyjących trzy do pięciu lat.