Jak urządzić mały salon?

Salon to miejsce gdzie spędzamy bardzo dużo czasu. Pragniemy więc aby pokój ten prezentował się okazale i były wygodny. W typowym polskim mieszkaniu salon zwykle nie jest duży, dlatego trzeba dobrze przemyśleć, jak go funkcjonalnie urządzić.

Jak stworzyć piękny, mały salon?

To, czy salon będzie ładny jest kwestią względną i zależy od osobistych gustów. Zanim więc zaczniemy go urządzać powinniśmy zastanowić się jaki styl zechcemy zastosować. Wybór jest bardzo duży, bo salon można urządzić w stylu skandynawskim, prowansalskim, Hampton, Glamour, industrialnym. Jeśli nie mamy jednoznacznych upodobań albo trudno nam się zdecydować warto poszukać inspiracji na portalach wnętrzarskich w Internecie.
Piękny salon to przede wszystkim miejsce przestronne. Nawet jeśli mamy do dyspozycji mały pokój powinniśmy zadbać, by była tam wolna przestrzeń. Absolutne minimum jakie powinno znaleźć się w salonie to kanapa wraz ze stolikiem kawowym i miejsce do oglądania telewizji. W salonie nie ustawiamy łóżek typowo sypialnianych oraz rezygnujemy z dużych szaf wolnostojących.

Jakie decyzje trzeba będzie podjąć urządzając mały salon?

Zanim zabierzemy się do prac remontowych powinniśmy stworzyć dobry plan i wybrać poszczególne elementy. Chodzi tu przede wszystkim o pokrycia podłóg, ścian, rodzaj zastosowanego oświetlenia, montaż sufitu podwieszanego czy wybór dekoracji okiennych. Dopiero w dalszej kolejności zajmujemy się doborem mebli. Podłoga w salonie ma duże znaczenie, nie warto więc na niej oszczędzać, bo powinna być solidna. Jeśli chodzi o ściany to możemy je pomalować, pokryć betonem, kamieniem ozdobnym albo na części pokoju zastosować tapetę. Gdy pomieszczenie jest małe zaleca się dobór jasnych i zimnych barw. Oświetlenie w salonie z całą pewnością nie powinno ograniczać się do jednego punktu centralnego. Gdy mamy podwieszany sufit możemy zastosować oświetlenie punktowe połączone z liniowym oświetleniem LED. W salonie warto mieć jeszcze jedno niezależne źródło światła. Gdy brakuje miejsca na postawienie lamp stojących mogą to być kinkiety wiszące na ścianach. Gdy mamy małe pomieszczenie należy też dobrze przemyśleć jak zaaranżujemy okna. W takich warunkach lepiej unikać ciężkich zasłon. Możemy postawić na lekkie, długie firanki ale tylko wtedy, gdy mają one gdzie swobodnie zwisać. W innych wypadkach wybieramy tradycyjne rolety, żaluzje lub rolety rzymskie.

Dekoracje w małych salonie

Dekoracje w niewielkim salonie należy stosować z umiarem. Z pewnością przyda się niewielki dywan, na ścianach możemy powiesić zdjęcia w ramkach czy ulubione grafiki albo zegar. Należy zachować spójność tekstyliów dekoracyjnych takich jak poduszki czy bieżniki na stół. Jeśli chcemy mieć kwiaty doniczkowe to również stosujemy je z umiarem i wybieramy niewielkie egzemplarze.

Dodaj komentarz