Jak zatrzymać w domu ciepło i zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Rosnące z sezonu na sezon koszty ogrzewania domu sprawiają, że ludzie zaczynają szukać oszczędności i sposobów na to, aby jak najwięcej energii cieplnej zatrzymać wewnątrz budynku. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań, które pomogą zatrzymać w domu ciepło i obniżyć koszty ogrzewania. Niektóre z nich można stosować codziennie samemu, inne wymagają pomocy specjalistów.

Co możemy zrobić sami, aby nie marnować energii cieplnej?

Istnieje kilka rozwiązań, które mogą przyczynić się do znacznych oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Oto one:

– wykorzystanie w pełni ciepła z grzejników

Przy ogrzewaniu domu należy pamiętać, aby nie zasłaniać grzejników firankami, zasłonami, czy zbędną dekoracyjną obudową, które blokują przechodzenie ciepła do wnętrza domu, kierując je na ścianę i w efekcie na zewnątrz.

– uszczelnienie okien lub wymiana starych na nowe

Nieszczelne okna powodują duże utraty ciepła. Jeśli szczeliny w nich nie są duże, pomogą uszczelki, ale jeśli okno jest stare i zdeformowane, najlepiej wymienić je na nowe. To kosztowna inwestycja, która jednak zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

– umiejętne wietrzenie

Aby zapobiec utracie ciepła, mieszkanie należy wietrzyć krótko, ale intensywnie. Najlepiej zrobić przeciąg, który spowoduje szybką wymianę powietrza. Podczas wietrzenia zawory grzejników powinny być zakręcone.

– regulacja temperatury w pomieszczeniach

Nie powinno się ustawiać zaworów na temperaturę maksymalną, ponieważ nadmierne ciepło wysusza powietrze, co nie służy dobrze człowiekowi. Obniżenie temperatury już o 1 stopień w pomieszczeniu to oszczędność 5 % energii. Warto więc obniżać temperaturę na noc, ponieważ w chłodniejszej sypialni lepiej się śpi. Na minimum można też ustawić zawory w czasie wyjazdu na urlop.

Jak zapobiegać utracie ciepła w starszych domach?

Czasami trzeba poprosić o pomoc specjalistów, którzy ocenią, którędy ucieka ciepło i znajdą odpowiednie rozwiązanie. W ostatnich latach popularne jest ocieplanie budynków styropianem, a także termomodernizacja poprzez wdmuchiwanie granulatów izolacyjnych w szczeliny, przez które ucieka ciepło.

Metoda ta pozwala skutecznie ocieplić:

– dachy i poddasza, stropy wiązarowe i drewniane,

– stropodachy wentylowane,

– ściany domów szkieletowych,

– ścianki kolankowe,

– sufity z istniejącymi instalacjami technicznymi,

– podłogi na legarach,

– inne przestrzenie w budynkach z trudnym dostępem.

Ta nieinwazyjna metoda pozwala na skuteczne ocieplenie bez konieczności demontażu płyt gipsowo-kartonowych, czy boazerii.

Jakie konkretne korzyści przynosi termomodernizacja?

Ocieplanie budynków ekologiczną metodą wdmuchiwania granulatów, posiadających liczne atesty i rekomendacje świadczące o jakości i nieszkodliwości używanych materiałów, jest skutecznym sposobem na;

– obniżenie rachunków za prąd

Dzięki właściwej izolacji likwidującej mostki termiczne, powodujące utraty ciepła, można uzyskać oszczędności sięgające 30%.

– wygłuszenie pomieszczeń

Wykonane ocieplenie izoluje od hałasu ze świata zewnętrznego, co wpływa korzystnie na komfort życia i zdrowie mieszkańców.

– ciepło zimą, ochrona przed nagrzewaniem latem

Izolacje zapewniają ciepło w miesiącach zimowych, a latem skutecznie chronią przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń wewnątrz budynku, co docenia się szczególnie w czasie upałów.

Jak widać, istnieją skuteczne sposoby na oszczędzanie energii cieplnej. Niektóre wiążą się z wydatkami, które trzeba pomieść, ale inwestycja taka opłaca się, ponieważ powoduje obniżenie rachunków w przyszłości. Niezależnie od tego nasze codzienne nawyki w wietrzeniu mieszkania, czy regulowaniu temperatury mogą mieć na to znaczący wpływ. Warto również o tym pamiętać. Izolacje

Dodaj komentarz