Kiedy zbliża się zima i temperatury na dworze stają się coraz niższe, koniecznością w naszym klimacie staje się ogrzewanie domu. Sposobów na to jest wiele – niektórzy wybierają wygodne, ale niestety kosztowne ogrzewanie gazem, większość z nas liczy się jednak z kosztami i decyduje się na ogrzewanie drewnem i węglem.
Drewno i węgiel należą do najtańszych, a jednocześnie najbardziej dostępnych materiałów opałowych. Jeśli chodzi o pierwszy z nich, niektórzy mogą mieć go nawet za darmo, z własnej działki. Drewno ma jednak mniejszą wartość opałową, a więc z tej samej porcji uzyskuje się z niego mniej ciepła niż z węgla. Ponadto wadą jest także krótszy czas spalania, co wiąże się z uciążliwą koniecznością częstego uzupełniania paleniska, dlatego też najczęściej decydujemy się na ogrzewanie węglem i drewnem jednocześnie. Do tego jednak potrzebny jest nam specjalny kocioł, przystosowany do spalania zarówno pierwszego, jak i drugiego opału.
Oferta kotłów przystosowanych do spalania drewna i węgla jest aktualnie bardzo szeroka, podobnie zresztą jak też zakres ich cen. Nawet najtańsze kotły na drewno nie różnią się od tych do spalania węgla, dlatego też można w nich spalać praktycznie wszystko. Najczęściej są one wykonywane ze stali, dzięki czemu ich powierzchnie grzewcze są gładkie i nie osadza się na nich sadza i pył.
Najlepiej jest instalować urządzenia grzewcze z dużymi zbiornikami na wodę, pełniącymi funkcję zasobnika ciepła, drewno bowiem spala się stosunkowo szybko, więc jeśli porcja paliwa się wypali, jeszcze przez jakiś czas do grzejników dopływa gorąca woda z zasobnika. Jest to o tyle wygodne, że pozwala znacznie wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi załadunkami drewna do komory spalania.
Wśród urządzeń dostępnych na rynku znajdziemy kotły ze spalaniem górnym, ze spalaniem dolnym, ale również kotły nadmuchowe. W pierwszym przypadku paliwo dokłada się do komory spalania od góry, a powietrze dopływa jak w tradycyjnym piecu. Spalanie natomiast jest regulowane ilością dokładanego paliwa i dopływem powietrza do paleniska.
W urządzeniach ze spalaniem dolnym paliwo nie jest spalane się od razu w całej porcji – proces spalania może trwać do kilkunastu godzin, co istotnie wpływa na wygodę i komfort stosowania. Ostatni typ urządzeń posiada natomiast sterowany wentylator nadmuchowy lub wyciągowy, na przykład mikroprocesor, sterujący pracą pomp obiegowych w instalacji centralnego ogrzewania. Kotły takie najczęściej posiadają dość duże komory spalania, dzięki czemu stałopalność może wynosić nawet powyżej dwudziestu godzin.