Agrowłóknina – pomocnik do walki chwastami

Istnieje wiele sposobów walki z chwastami. Szkodliwość tych roślin może doprowadzić w ekstremalnych przypadkach do całkowitego wyniszczenia uprawy, dlatego tak ważne jest właściwe podejście do tematu pojawienia się chwastów w uprawie.Istnieje wiele sposobów, znanych głównie doświadczonym rolnikom lub działkowcom-hobbystom, lecz nie każdy niestety posiada chęć lub możliwości by przeciwdziałać chwastom w określony sposób.

Do trudniejszych metod walki z chwastami zaliczane są płodozmiany, polegające na zmianie roślin uprawnych na określonym kawałku podłoża, by poprzez tak zachowaną rotację zapobiec rozwojowi chwastów na uprawie. Kolejnym sposobem przeciwdziałania jest stosowanie tzw. młynków tuż przed sadzeniem roślin. Za pomocą tych urządzeń możliwe jest oddzielenie nasion chwastów od materiału siewnego.

Jednymi z najłatwiejszych i ogólnodostępnych, skutecznych metod walki z chwastami są środki chemiczne zawierające specjalny rodzaj pestycydów, których celem jest wyłącznie zwalczanie chwastów znajdujących się w uprawach – odmiana ta zwana jest herbicydami. Środki chemiczne stosowane są doglebowo lub dolistnie, w zależności od rodzaju chwastu, z którym mamy do czynienia. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące dawek oraz sposobów użytkowania najczęściej zawarte są na opakowaniu, dlatego każdy może się z nimi zapoznać i rozpocząć “kurację” uprawy.

Innym sposobem, nie wymagającym fachowej wiedzy, szczególnie atrakcyjnym dla działkowców, jest zastosowanie produktu, jakim jest agrowłóknina czarna. Założenie agrowłókniny znacznie wzmacnia zabezpieczenie uprawy przed chwastami. Jest ona, jak wskazują statystyki, najchętniej, zaraz po środkach chemicznych, stosowanym produktem przy walce z pasożytniczymi roślinami. Posiada ona również inne zalety, takie jak utrzymywanie owoców roślin znajdujących się zaraz przy ziemi w czystości, chroniąc je przed zabrudzeniami pochodzącymi z gleby.

Jedną z najbardziej pożądanych wśród działkowców dodatkową cechą, oprócz podstawowej ochrony przed chwastami i zapewnienia roślinom rozwoju, jest możliwość udekorowania agrowłókniny. Uprawa wcale nie musi wyglądać smutno, gdyż agrowłókninę można przysypać drobnymi kamieniami lub korą drzewa, znacznie podnosząc atrakcyjność uprawianych roślin.

Dodaj komentarz