Wybierasz łóżeczko dla swojej pociechy? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę

Wybierasz łóżeczko dla swojej pociechy? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę

Łóżeczka dla dzieci to jeden z najpoważniejszych zakupów, przed jakim stają rodzice. Wybrany model powinien być przede wszystkim bezpieczny oraz przyjazny otoczeniu. Estetyka nie odgrywa tak dużej roli, ale doskonale, kiedy łóżeczko dobrze komponuje się z pozostałymi meblami i dodatkami w pokoju. Jak wybrać odpowiednie łóżeczko?

Na jakie cechy łóżeczka dla dzieci trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Wygoda i bezpieczeństwo to dwie podstawowe cechy, które ułatwią zakup. Dobrze dobrane łóżeczka dla dzieci pozwalają zapobiegać wypadkom, które zdarzają się w domu i mogą przyczynić się do poważnej kontuzji czy pogorszenia stanu zdrowia. Tradycyjny mebel ze szczebelkami to najczęściej wybierany model, który sprawdza się od pokoleń. Dostępne są także łóżeczka turystyczne, które przy codziennym użytkowaniu mogą okazać się niepraktyczne – dziecko leży tuż przy podłodze, stąd bezustanne wyciąganie i wkładanie jest bardzo uciążliwe. Wybierając drewniane łóżeczka dla dzieci, trzeba dokładnie sprawdzić materiał wykorzystany do produkcji. Nie mogą występować na nim drzazgi oraz wystające śrubki. Każda część musi być odpowiednio zabezpieczona.

Jakie cechy łóżeczka odgrywają dużą rolę?

Niemowlęta lepiej czują, niż widzą, dlatego przyjemny zapach jest szczególnie ważny. Oczywiście kupujesz jedno łóżeczko na kilka lat, dlatego weź pod uwagę także kolory i estetykę wykonania. Mebel nie może być pomalowany toksycznymi farbami albo – co gorsza – szkodliwymi lakierami – przyjdzie czas, że dziecko zacznie wbijać swoje ząbki w szczebelki i niebezpieczne substancje mogą wywołać wiele niekorzystnych objawów.

Dziecko będzie się dobrze rozwijać, kiedy noce spędzi w gładkim oraz elegancko wykończonym łóżeczku.

Łóżeczka dla dzieci muszą zostać dopasowane do ich wieku, w przeciwnym wypadku staną się dla nich potencjalnym zagrożeniem. Nawet 6-miesięczny maluch może wypaść z łóżka, gdyż potrafi przekręcać się, chwytać za szczebelki i podciągać się, co umożliwia mu wyjście poza niskie barierki. Regulowana wysokość materaca rozwiąże ten problem, tak samo, jak wyjmowane szczebelki – ta opcja jest przydatna u starszych dzieci, które po drzemce próbują przedostać się do pokoju. Pamiętaj, żeby wyprzedzać dziecko o krok, czyli zapobiegać, zamiast płakać po wypadku i szkodzie. Zawczasu obniż materac.

Łóżeczka dla dzieci muszą być wygodne, dlatego rola materaca jest nieodzowna. Przede wszystkim zadbaj o wybór modelu, który uzyskał pożądane atesty, materac powinien być także dopasowany do wagi oraz wieku pociechy. Naturalne tworzywa to absolutny numer jeden, dlatego wybierz grykę albo kokos. Sporą popularnością cieszy się także lateks, ale to tworzywo sztuczne.

Co jeszcze powinno znaleźć się w łóżeczku?

Łóżeczka dla dzieci powinny być stonowane — to miejsce relaksu i wyciszenia, w których nie powinny znajdywać się grające zabawki ani sensoryczne dwukolorowe maty. Zamiast tego warto pomyśleć o bawełnianych otulaczach, które chronią przed uderzeniem delikatnej główki oraz ciałka.

Zmienianie pampersa zajmuje sporą część dnia, dlatego specjalna mata do przewijania, którą kładzie się na łóżeczku, doskonale się do tego nadaje. Rodzice unikają bólu pleców oraz zabrudzonej kanapy czy pościeli, a maluchowi jest zawsze wygodnie. Zamiast kocyków i poduszek najlepiej wybrać śpiworki, dzięki którym nie ma ryzyka zaplątania, odkrycia czy przykrycia twarzy.

Idealne łóżeczka dla dzieci zapewniają im bezpieczeństwo, są dopasowane do ich wieku oraz pozwalają na właściwy rozwój.

Dodaj komentarz