Dom czy mieszkanie?

Wiele osób, które planują zakup swoich czterech kątów zastanawia się, co będzie lepszym wyjściem, zakup domu czy zakup mieszkania. Przy podejmowaniu decyzji przede wszystkim powinniśmy spojrzeć nieco dalej w przyszłość i zastanowić się gdzie widzimy się za 5, 10 lub 30 lat. Również trzeba wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe, oraz to, czy planujemy powiększać rodzinę, czy chcemy posiadać zwierzęta, jeśli tak, to jakie.

Kupić dom czy mieszkanie?

Zazwyczaj domy w dobrych cenach w większości można spotkać na wsiach. Domy te często kosztują mniej, niż mieszkanie w centrum miasta. Oczywiście, dom można nabyć również bezpośrednio w mieście, jednakże będziemy musieli się liczyć z dużo wyższą ceną.
Dom na wsi, to idealne rozwiązanie dla osób ceniących spokój, potrafiących zrezygnować z udogodnień mieszkania w mieście, posiadających prawo jazdy i samochód oraz chcący mieć zwierzęta oraz większą rodzinę. Te ostatnie oczywiście nie przekreślają życia w mieście, jednak zakupienie odpowiedniego metrażu będzie się wiązać z dużo wyższą ceną.
Mieszkanie za to sprawdzi się idealnie, gdy nie wyobrażamy sobie w swoim życiu dojazdów, chcemy mieć wszystko pod ręką (sklepy, siłownie oraz atrakcje na każdym rogu, blisko szkoły, przedszkola czy bardzo dobrą komunikację miejską).

Mieszkanie – koszty zakupu i utrzymania.

Koszty samego zakupu nieruchomości zależą od miasta, dzielnicy, tego, czy kupujemy nowe mieszkanie czy z rynku wtórnego, a nawet to, na jaką okazję trafimy. Jednak oprócz kosztów samego zakupu mieszkania, trzeba liczyć się z comiesięcznym czynszem administracyjnym oraz opłacaniem na bieżąco mediów.
Przykładowo, za średniej wielkości mieszkanie na obrzeżach Warszawy trzeba zapłacić zapłacić około 350 tysięcy złotych, a w ścisłym centrum ponad milion złotych. Czynsz administracyjny w tym mieście zaczyna się od 450 zł i pnie się mocno w górę.

Dom – koszty zakupu i utrzymania.

Duży dom na wsi to często niższe koszty niż mieszkanie w dużym mieście. Koszty utrzymania są zależne od powierzchni oraz udogodnień (np. elektryczna brama wjazdowa, rekuperacja, rodzaj ogrzewania itp.). Odchodzą nam za to koszty czynszu administracyjnego, do zapłaty mamy jedynie bieżące media – woda, śmieci, ścieki itp.
Przykładowo, dom o powierzchni około 60m2 z małą działką na wsi nieopodal Warszawy, można zakupić już za około 150-180 tysięcy złotych. Jednak, gdy będziemy chcieli się zdecydować na zakup domu bezpośrednio w Warszawie, za taki sam metraż trzeba się już liczyć z wydatkiem co najmniej 500 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz