Dekoracyjne triki z użyciem farb dopowiednich kolorów

Dekoracja wnętrz zaczyna się zazwyczaj od wyboru kolorów pomieszczeń. Przeważnie znamy swoje preferencje, do których dobieramy konkretne barwy. Warto pamiętać , że poza materiałem wykończeniowym i fakturą, jedną z najważniejszych kwestii są kolory ścian.

Kolory ścian mają bardzo duży wpływ na całokształt mieszkań. Optymalnie dobrane barwy umożliwiają uzyskać pewne złudzenia optyczne. W taki sposób możemy optycznie pomniejszyć czy powiększyć pokój. Obniżyć bardzo wysoki sufit, lub osiągnąć interesujące połączenia dwóch perspektyw poprzez zastosowanie odmiennych odcieni w jedynym pokoju.

By powiększyć i rozjaśnić wnętrze należy postawić na kolory jasne najlepiej z wysokim współczynnikiem odbijania światła. Powinniśmy wystrzegać się kolorów matowych. Kolory ścian w małych pomieszczeniach najlepiej by były jak najbardziej zbliżone do bieli. Jeśli mamy dostęp do wysokiego poziomu nasłonecznienia możemy użyć klasycznej czystej bieli, która połączona ze światłem słonecznym nie powinna chłodzić pokoju. Natomiast przy ciemniejszych wnętrzach zaleca się zastosowanie złamanej bieli, czy barw bardzo ją przypominających.

Niestandardowo wysokie mieszkania są domeną starych kamienic, niektórzy uważają to za konkretny plus, jednakże pewna grupa ludzi może odczuwać dyskomfort. W takich przypadkach bardzo skutecznym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na jasny odcień,natomiast sufit na wyraźną barwę. Bardzo interesująco wyglądają wnętrza o ścianach w barwie kości słoniowej i granatowym suficie. Dodatkowym atutem jest tutaj użycie punktowego oświetlenia, jakie w niektórych konfiguracjach potrafią przypominać namiastkę gwieździstego nieba.

Kolory ścian w nieregularnych pomieszczeniach stanowią odmienny problem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcemy uzyskać pewien optyczny efekt. Na przykład w pomieszczeniach długich i wąskich jesteśmy w stanie zmniejszyć odległość między ścianami przez zastosowanie ciemnego odcienia boków krótszych. W ten sposób optycznie skrócimy wnętrze. Natomiast ciemne barwy ścian w bardzo dużych pokojach dodadzą im przytulności poprzez zmniejszenie optyczne.

Pokoje zbyt małe, bądź też o zachwianych wymiarach możemy oszukiwać zarówno przez kolor, jak i wracających do łask fototapet. Jeżeli wybierzemy dobry wzór na małej ścianie, powstanie optycznie większe wnętrze. Jednak nie zapominajmy, że aby ten efekt byłprawidłowy należy tę fototapetę przykleić na całą ścianę.

Także często mamy styczność z pomieszczeniami niskimi i o niewielkiej powierzchni. Aby kolory ścian wpływały na odbieraną przestrzeń, możemy zastosować znany sposób: podłoga musi być ciemniejszej od barwy ścian, a jedna z nich, najlepiej przeciwległa do drzwi powinna być jasna. Sekretem jednakże jest tutaj zastosowanie identycznej barwy co na suficie. Przez to efekt będzie taki, że optycznie oddalimy od siebie podłogę z sufitem a także ścianę w jasnym kolorze.

Jak widać przez kolory ścian możemy stworzyć różne wersje powierzchniowe wnętrz. Dzięki takim sposobom każde pomieszczenie może zyskać innego wyglądu, na czym najczęściej nam zależy.

Dodaj komentarz