Główna > Budownictwo > Energooszczędność i budowa domu
Energooszczędność i budowa domu
24 czerwca 2013, mrbean
Bez wątpienia można powiedzieć już na starcie, że przyszłością w budownictwie będą domy pasywne czy też niskoenergetyczne. Widać już taki trend od teraz zwłaszcza w czasach kryzysu. Chociaż warto dodać również, że wg. statystyk przez kryzys gospodarczy w latach 2012-2013 największą ilość upadłości firm odnotowała właśnie branża budowlana!Samo zainteresowanie natomiast domami ekologicznymi wynika przede wszystkim z:
Oszczędności, które następują w przeciągu kilkunastu lat na takim domu ponieważ jak nie jednokrotnie wykazano można zaoszczędzić sporo pieniędzy na różnych instalacjach energooszczędnych w przeciwieństwie do tradycyjnych domów.
Druga sprawa to dopłaty – czyli znów aspekt finansowy, otóż na wiele instalacji i materiałów można uzyskać dopłaty czy też bardzo atrakcyjne warunki kredytowe
Trzecia sprawa równie istotna ale mniej interesująca typowego Polaka od kwestii „własnej kieszeni” to dbałość o środowisko. Mimo ciągle rosnącej świadomości, że trzeba dbać o nie to i tak póki co najważniejsze dla nas są aspekty finansowe.
Żeby nie być gołosłownym co do trzeciego punktu przytoczę badanie wykonane przez bardzo znaną firmę (nie będę przytaczał nazwy). Na początku tego roku, w lutym 2013r. zostało przeprowadzone badanie odnośnie świadomości Polaków oraz tego jak bardzo „uznają” nowoczesne rozwiązania energooszczędne. Wyniki napawają optymizmem: 64% osób zapytanych stwierdziło, że w ostatnim roku kalendarzowym zastosowało różne rozwiązania energooszczędne w domu jak choćby:
-różne termoizolacje
-wymiana sprzętu AGD na ten o lepszej klasie energooszczędności jak np. A, A+
-wymiana żarówek
-wymiana okien na takie, które mają niższy współczynniki przenikania ciepła
Oczywiście badanie również pokazało to co wspomniałem, że aspektem najważniejszym dla nas są pieniądze a dopiero potem środowisko to i tak ten fakt cieszy. Kolejna duża grupa respondentów bo aż 22% oznajmiła, że w najbliższym roku wprowadzi takie zmiany, a tylko 12% osób było niechętnych do takich zmian.
Warto dlatego też przytoczyć kilka suchych faktów odnośnie oszczędzania. Oczywiście jeśli chcemy mieć dom w pełni pasywny czy energooszczędny to budowa domu takiego musi już od samego początku i projektu przebiegać trochę inaczej ale jeśli już mieszkamy w tradycyjnym domu to możemy np.:
-Zmienić sposób zmywania na zmywarkę dzięki czemu da się zaoszczędzić nawet 90% na ciepłej wodzie przy zmywaniu
-Zamiast kąpać się w wannie warto brać prysznic przez co zaoszczędzimy około 65procent na ogrzewaniu wody
-Obniżenie temperatury w nocy w domu o zaledwie 2stopnie Celsjusza to około 5-10% mniejsze zużycie energii na ogrzewaniu
Warto też wspomnieć jedną rzecz: średnio licząc montując w domu najtańszy kolektor słoneczny i licząc tylko jego używanie do podgrzewania wody da się zaoszczędzić rocznie nawet 1000-1200zł! Dlatego warto też zainteresować się tym tematem, które rozwinięcie znaleźć bez problemu można na znanych portalach budowlanych.