Czy warto inwestować w nieruchomości w 2021 roku?

Czy warto inwestować w nieruchomości w 2021 roku?

Polacy coraz częściej szukają najlepszego sposobu na zainwestowanie i pomnażanie swoich środków finansowych. W czasie kiedy na lokatach bankowych oprocentowanie sięga rzędu 1%-2%, a rząd rozważa wprowadzenie ujemnego oprocentowania na kontach bankowych, inwestowanie w nieruchomości to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów na lokowanie swojego kapitału.

Czy jednak wciąż warto inwestować w nieruchomości w 2021 roku?

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem

Jeżeli mówimy o inwestowaniu w nieruchomości na wynajem, pierwsze co przychodzi do głowy to oczywiście mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, które w dalszej kolejności będziemy chcieli wynajmować?

Najważniejsza jest lokalizacja!

Jeżeli poważnie myślimy o inwestycji w mieszkanie na wynajem, to pierwsze co należałoby zrobić to bardzo dokładnie przemyśleć lokalizację swojej inwestycji. Najlepiej wynajmujące się mieszkania to oczywiście te w dużych ośrodkach aglomeracyjnych, niedaleko uczelni wyższych, albo w ścisłym centrum. Bliskość natury, na przykład morza w Trójmieście, czy jeziora na Mazurach, również będzie atutem.

Nie oznacza to, że inwestowanie w mieszkania na obrzeżach miast jest bezsensu. Należy jednak, bardzo krytycznie przeanalizować lokalizację naszej potencjalnej inwestycji.

Kto będzie tam mieszkał? Czy to miejsce dla młodych małżeństw z dziećmi? Jeżeli tak, to w jakiej odległości jest najbliższa szkoła, czy przedszkole?

Inwestycja w domki letniskowe na wynajem

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem, to nie tylko inwestowanie w mieszkania w wielkich miastach. W czasie pandemii, bardzo dużo z nas, dostrzegło jak bardzo brakuje nam przestrzeni i kontaktu z naturą. W 2020 roku Polska była najchętniej wybieranym kierunkiem na wakacje, ponieważ była najbardziej pewna. Właściciele ośrodków agroturystycznych, w 2020 roku odnotowali rekordowe przychody. Wynajęcie domku letniskowego na wakacje graniczyło z cudem, ponieważ wszystkie były już od dawna zarezerwowane.

Ceny domków letniskowych są zazwyczaj dużo niższe niż ceny mieszkań w wielkich miastach. Bardzo często można się natknąć na oferty, których ceny są wręcz zaniżone. Wynika to z faktu, iż dużo osób, otrzymuje takie domki w spadku, a nie posiadają chęci i czasu na zajmowanie się małą agroturystyką.

Inwestycja w nieruchomości w kontekście przyszłego wzrostu cen

Wciąż obserwujemy znaczący wzrost cen nieruchomości i na rynku pierwotnym i na rynku wtórym. Specjaliści twierdzą, że ten stan rzeczy, utrzyma się jeszcze przez dłuższy okres czasu. Polacy coraz więcej zarabiają i coraz więcej inwestują. Zagraniczni inwestorzy coraz częściej wybierają Polskę jako cel swoich inwestycji. Co za tym idzie, deweloperzy wciąż windują ceny. Zakup nieruchomości, w kontekście przyszłego wzrostu cen, wydaje się więc nad wyraz sensowny.

Flipy nieruchomości – co to jest i czy warto?

Flip to termin pochodzący z języka angielskiego, używany do opisania zakupu nieruchomości i szybkiego odsprzedania jej z zyskiem. Flipy to świetny sposób na inwestowanie, w szczególności dla osób zaznajomionych z tematem budowlanki i remontów. Dlaczego?

Na rynku wtórnym, bardzo często można spotkać mieszkania w opłakanym stanie, które na pewno będą wymagały gruntownego remontu. Jednak dzięki temu, cena takich nieruchomości, jest stosunkowo bardzo niska. Flipy polegają na zakupie takiego mieszkania po jak najniższej cenie, wyremontowanie go i odsprzedaniu z zyskiem. Znajomość budowlanki jest w tym przypadku dodatkowym atutem. Często bowiem, taki remont można przeprowadzić samemu, a zatem odchodzą nam koszty za robociznę.

Flipowanie to bardzo atrakcyjny rodzaj biznesu, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają zmieniać brudne i zapuszczone nieruchomości w perełki, a przy tym chcą nieźle zarobić.

A zatem, czy inwestować w nieruchomości w 2021 roku?

Inwestowanie w nieruchomości wciąż przynosi większy zysk niż zwykła lokata bankowa, a jest dużo bezpieczniejsze niż inwestowanie na giełdzie. W czasie, kiedy emerytura z ZUS jest niepewna jak kredyt w obcej walucie, warto jest zainwestować swój kapitał w coś bardziej wiarygodnego.

Dodaj komentarz