Skarby Pojezierza Mazurskiego

Pojezierze Mazurskie ma się czym pochwalić, a wycieczki po tej krainie będą dla każdego z nas wyjątkową przygodą. Kuszą malownicze jeziora, takiej jak Mamry czy Śniardwy, przyciągają istniejące nad ich brzegami letniska, na terenie których tanie noclegi można znaleźć o każdej porze roku. Dla wielu z nas Mazury to piękne lasy oraz pełne kolorowych jachtów przystanie, piękne plaże oraz drogi wodne, które cieszą się wielkim powodzeniem wśród miłośników żeglarstwa. Pojezierze Mazurskie może być jednak krainą atrakcyjną i dla tych osób, które lubią poznawać historyczne zagadki oraz spędzać wolny czas w otoczeniu wspaniałych zabytków. Jakie atrakcje czekają na takich turystów na obszarze Pojezierza Mazurskiego?

Na terenie Pojezierza Mazurskiego pięknych miast i cennych zabytków nie brakuje, zatem każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Piękną zabudową może się pochwalić Olsztyn – miasto kuszące wspaniałą starówką oraz okazałym zamkiem, zbudowanym w okresie średniowiecza dla biskupów warmińskich. W Olsztynie nie brak i pięknych kamienic, i miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem. Dzięki niemu w mieście tym można skorzystać z takich atrakcji, jak obserwatorium astronomiczne oraz planetarium. Innym miastem, które warto uwzględnić w programie swej wycieczki po Pojezierzu Mazurskim, jest Lidzbark Warmiński. I tu na nudę nie można narzekać, a wizyta na tutejszym zamku będzie nie lada gratką dla każdego miłośnika sztuki gotyckiej. Dla tych, których interesują zabytki sztuki sakralnej, ważnym miejscem będzie Święta Lipka, znana jako jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych na Warmii i Mazurach. Warto też odwiedzić Gietrzwałd z XV-wiecznym kościołem oraz Dobre Miasto, którego najcenniejszym skarbem jest gotycka kolegiata z drugiej połowy XIV stulecia. Pałac w Sorkwitach, ewangelicki kościół w Okartowie oraz klasztor staroobrzędowców w Okartowie to kolejne atrakcje, dzięki którym wycieczki po Pojezierzu Mazurskim mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Leśniczówka Pranie, znana dziś jako Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz twierdza Boyen w Giżycku to kolejne skarby Mazur, którym warto poświęcić swój czas. Pojezierze Mazurskie zachwyci też tych turystów, których fascynują tajemnice II wojny światowej. Wszak w gronie najważniejszych atrakcji tej krainy znajdują się też słynne bunkry w Mamerkach oraz “Wilczy Szaniec”, czyli słynna kwatera Hitlera w Gierłoży.

Pojezierze Mazurskie to kraina zróżnicowana, na terenie której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jednych zachwycą lasy i liczne rezerwaty przyrody, innych jeziora i plaże. Kto znajdzie czas na wycieczki po historycznych miastach i miasteczkach tej krainy, ten również żałować nie będzie.

Dodaj komentarz