Z uwagi na uwarunkowania klimatyczne w Polsce, centralne ogrzewanie jest niezwykle ważnym elementem praktycznie każdego domu. Dzięki niemu łatwo można przetrwać nie tylko zimę, ale również późną jesień oraz wczesną wiosnę. Ponieważ układ c.o. ma duże znaczenie, o jego montażu musi pomyśleć każdy, kto jest w trakcie budowy własnego gniazdka. Z jakich elementów powinna składać się każda poprawnie zaplanowana instalacja centralnego ogrzewania?
Podstawą każdego układu co z pewnością jest kocioł. W zależności od wybranego rodzaju paliwa, ten może być napędzany węglem lub gazem. Piece węglowe są niezwykle proste w swojej konstrukcji. Dzięki temu nie wykazują dużej awaryjności, należy się jednak pogodzić z potrzebą ich ciągłej obsługi oraz nadzoru. Problematyczne jest także samo paliwo. Czarny pył brudzi otoczenie domu oraz pomieszczenie, w którym jest przechowywany. O wiele łatwiejszym urządzeniem do obsługi jest kocioł gazowy. Z racji na charakter paliwa ten wytwornik ciepła zawiera sporą dawkę elektroniki. W ten sposób gospodarz domu może zaprogramować czas pracy oraz jej natężenie. Interfejs sprawia, że instalacja c.o. nie wymaga stałego nadzoru oraz jest o wiele łatwiejsza w obsłudze.
Z kotłem c.o. wiążą się jeszcze dwa obowiązki. Mianowicie bezwzględnie trzeba wygospodarować dla niego specjalne pomieszczenie. Kotłownia najczęściej umieszczana jest w piwnicy, dzięki czemu urządzenie może pełnić swoją rolę w ciszy. Ponadto kocioł centralnego ogrzewania musi być podłączony do systemu wentylacyjnego. W ten sposób wszelkie spaliny wydobędą się na zewnątrz.
Gdy piec c.o. stoi już w swoim miejscu, należy pomyśleć o układzie rur. Dzięki nim ogrzana w centralnym ogrzewaniu woda lub para wodna będzie mogła rozejść się po powierzchni całego domu. Najczęściej rury dzieli się na piony. Układ taki umożliwia najłatwiejsze doprowadzenie energii cieplnej praktycznie do każdego pomieszczenia w domu. Co więcej, w razie awarii o wiele łatwiej jest sprawdzić działanie poszczególnych arterii.
Same rury nie wystarczą jednak do tego, aby wytworzona przez centralne ogrzewanie energia cieplna wydostała się. W celu prawidłowego rozprowadzenia ciepła stosuje się grzejniki. Kaloryfer może składać się z żeberek lub przypominać formą metalowy prostopadłościan. Długość urządzenia w głównej mierze zależy od tego jak duża powierzchnia ma zostać ogrzana. Aby możliwie najbardziej efektywnie wykorzystać moc kotła c.o., grzejniki wstawia się do każdego pomieszczenia w domu.
Jeszcze kilkanaście lat temu instalacje centralnego ogrzewania w zasadzie działania opierały się o siłę grawitacji. Dzisiaj jednak coraz częściej do układu c.o. wprowadza się niewielkie pompy. Te wspomagają krążenie ogrzanej cieczy oraz sprawiają, że każdy dżul energii może być wykorzystany o wiele bardziej efektywnie. Dodatkowa pompa sprawia również, że można zastosować cieńsze rurki.