Budując dom Polacy stawiają na funckjonalność

Dom jest wizytówką każdego gospodarza, każdy chce aby był on wyjątkowy i zaskakujący. W Polsce budując dom stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, dom wcale nie musi mieć ogromnego metrażu, musi tylko mieć sprawną komunikacje i dogodną lokalizacje. Kiedy już zadecydujemy się na pewien projekt wówczas możemy poświęcić trochę czasu na wykończenia, czyli założenie ogrodu. Kolorowe kwiaty lub zielone iglaki, wszystko zależy od naszych upodobań. Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami dbania o ogród watro posadzić kilka roślin, aby odciąć się od sąsiada. Rośliny najczęściej umiejscawiamy przy tarasach aby poczuć się bardziej intymnie. Zupełnie inny model domu i roślinności przedstawiają domy typu atrialnego.

Cechą charakterystyczną tego typu budowli jest fakt, że dom pozostaje od zewnątrz zamkniętą bryłą ale w jej wnętrzu mieści się piękny ogród często o sporym metrażu. W miejscu takim urządzane są spotkania i imprezy rodzinne. Taki model zabudowy umożliwia zapewnienia pełnej intymności, ponieważ nikt nie wie co tak na prawdę dzieje się w domu. Ten sposób budowy domu znany już był w dawnych czasach, stosowano go nie tylko w starożytnej Grecji ale też i Rzymie. Moda na nie pozostała po dziś dzień. Domy atrialne posiadają bardzo wiele zalet, wśród nich wyróżnić możemy przede wszystkim fakt iż nie wymagają dużej powierzchni działki i znakomicie spisują się w dużych miastach, gdzie trudno o każdy metr kwadratowy. Kolejna zaleta, domy takie można budować blisko siebie, a nawet wykorzystując przylegle ściany budynków tak aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Ważną zaletą jest oczywiście ogród, w którym możemy znakomicie wypoczywać i cieszyć się pięknymi kolorami roślin.

Jeśli nie lubimy zbyt dużo czasu spędzać pielęgnując rośliny wtedy sporą cześć powierzchni możemy wyłożyć kostką, a rośliny posadzić w dłuższych donicach które w każdym momencie można przestawiać i dowolnie układać. Dzięki posiadaniu terenu zielonego nie musimy martwic się o brzydkie widoki za oknem, a działka będzie wyglądała tak jak sobie ją wymarzyliśmy. Jedyną wadą jaką posiadają domy typu atrialnego jest fakt iż sprawdzają się tylko w gęstej zabudowie, jeśli jesteśmy właścicielami dużej działki dodatkowo znajdującej się poza miastem wtedy lepiej zdecydować się na tradycyjny model domu. Domy atrialne w przewadze poosiadają zalety mimo to nie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem może wynikać to z przywiązania do tradycji i obawą przed czymś innowacyjnym. Jest to naturalnie nie potrzebne, takie budynki sprawdzały się dawniej i obecnie byłoby tak samo.

Dodaj komentarz