Firanki i zasłony w nowym domu

Firanki i zasłony w nowym domu

Kiedy wprowadzamy się do nowego domu czy mieszkania, mamy do podjęcia bardzo wiele ważnych decyzji dotyczących jego urządzenia i wystroju. Ostatecznie wszystko powinno stanowić jedną, spójną całość. Natomiast składają się na nią przeróżne elementy, na przykład okna…

Co najlepiej zawiesić na karniszu aby okno wyglądało oryginalnie i ładnie? Obecnie najmodniejsze dekoracje okien to te złożone z firanek i zasłon. Najlepiej aby były one kolorowe. Koniec z białymi firankami! Liczy się pomysł, barwa, energia. Firanki lub zasłony mogą mieć też różnego rodzaju wzory. Jeśli chodzi o materiały, z jakich są robione, najlepiej aby były lekkie i zwiewne. Eleganckie zasłony wcale nie muszą być zrobione z ciężkich i grubych tkanin, tym bardziej jeśli pełnią one raczej rolę dekoracyjną niż praktyczną. Niektórzy dodatkowo wieszają również lambrekiny, jako uzupełnienie zasłon. Inne stosowane ozdoby to wzory, hafty czy koraliki.

Muszą one pasować do charakteru zasłon i firan. Wiele zależy również od tego gdzie one wiszą. Nieco inaczej będą wyglądały zasłony i firanki do pokoju dziecinnego, inaczej do salonu, sypialni czy kuchni. Elegancki w swej prostocie pomysł do salonu to firanki ekranowe. Z kolei w sypialni można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i powiesić firanki sznurkowe. Trzeba jednak pamiętać również o zasłonach, bo frędzelki czy makarony raczej niewiele zasłaniają. Niektórzy jednak wolą po prostu marszczone firany. Aby ładnie się układały powinny mieć wszytą wstążkę marszczącą. Warto pamiętać o tym szczególnie jeśli szyje się je samodzielnie. Uszycie niezbyt skomplikowanej firanki czy zasłon może być dobrą zabawą. Poza tym można wówczas dowolnie dobrać materiały, wzory i wymiary.

Są osoby, które jednak nie mogą przekonać się do firan i zasłon, nawet w najmodniejszym wydaniu. Wybierają oni najczęściej żaluzje. Mogą być one zrobione z drewna, aluminium lub materiału. Dużą zaletą żaluzji jest to, że bardzo dobrze chronią przed zbyt mocnymi promieniami słońca. W upalne dni zapobiegają też nagrzewaniu się pomieszczeń, w których są zamontowane. Podobnie zresztą działają rolety, które są dodatkowo dość tanim rozwiązaniem. Żaluzje i rolety doskonale sprawdzają się w biurach, ale także w mieszkaniach urządzanych w minimalistyczny sposób. Przy tym warto dodać, że brak firanek i zasłon wcale nie musi oznaczać rezygnacji z przytulnej atmosfery w pokoju. Jeśli wybierzemy żaluzje czy rolety z drewna, bambusa lub trzciny będą one nadawały pomieszczeniu cieplejszy charakter. Poza tym można wybierać w różnych kolorach.

Dodaj komentarz