Szlafrok, peniuar, kimono — czy znasz ich historię?

Szlafrok, peniuar, kimono — czy znasz ich historię?

Szlafroki są jednym z ważniejszych elementów naszej garderoby. Zakładamy je rano po wyjściu z łóżka oraz otulamy się nim po wieczornej kąpieli. Istnieje wiele różnych zamienników, takich jak peniuar i kimono. Czym różnią się od siebie? Skąd się wzięły?

Szlafroki i ich początki

Szlafroki zostały zapoczątkowane już w starożytności. Swoim wyglądem przypominały luźne tuniki. Modele, które my znamy, najprawdopodobniej zostały zapożyczone z Francji, gdzie panowała moda orientalna. Natomiast nazwa przywędrowała z Niemiec. Pochodzi od słowa schlafen oznaczającego spać. Głównym przeznaczeniem było okrycie ciała przed snem albo po kąpieli, aby zminimalizować ubytki ciepła. Od niedawna przyjmują także formę zmysłowego okrycia. Wykonany z delikatnego jedwabiu lub satyny. Przyozdobiony licznymi koronkami.

Kimono jako symbol kraju Kwitnących Wiśni

Nieco później podobne odkrycie dokonali na Dalekim Wschodzie. Tam otrzymały miano kimona. Były one wykonane z jedwabiu i starannie wykończone. Zwracano uwagę na każdy, nawet najmniejszy detal. Od wielu lat jest głównym symbolem Japonii. Dla mieszkańców tego kraju bardzo ważna jest estetyka, dlatego szczególną uwagę przywiązują do tego pięknego stroju. Początkowo nazwa ta dotyczyła specjalnego modelu bielizny. W XIV wieku przeszło metamorfozę przybrało formę okrycia wierzchniego. Materiał o coraz odważniejszych kolorach zaczęli ozdabiać haftami. Przybrały postać eleganckich i efektownych kreacji wyjściowych. Ta zmiana sprawiła, że kimono przestało być ubierane na co dzień, ale stanowiło element stroju na wyjątkowe okazje i uroczystości.

A co z peniuarem?

Peniuar ma swój początek we Francji. Do tej pory kojarzy się z elegancją w zamożnych rodzinach. Początkowo była to zwykła tkanina, najczęściej w białym kolorze, której głównym zadaniem była ochrona ubrania podczas czesania, układania i pudrowania włosów. Dopiero po czasie została zastąpiona bardzo delikatną tkaniną wysoce zdobioną, z licznymi koronkami i falbankami, zakładana tylko do codziennej toalety. Peniuar pochodzi od słowa peigner oznaczającego czesanie.

Dodaj komentarz