Ogrodzenie kute – jak zamówić, na co zwrócić uwagę?

Ogrodzenie kute – jak zamówić, na co zwrócić uwagę?

Podobają Ci się ogrodzenia kute ręcznie, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę podczas składania zamówienia w warsztacie kowalstwa? Podpowiadamy, jak zamówić taką konstrukcję. Dowiesz się też, jak wybrać wzór – możliwości jest dużo więcej niż w dużym markecie.

Dlaczego warto mieć ogrodzenie kute?

Ogrodzenia kute ręcznie z metalu w warsztacie kowalstwa to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają nietypowego ogrodzenia. Taka konstrukcja zwiększa wartość nieruchomości, a przede wszystkim podnosi jej prestiż. Ogrodzenia kute są wyjątkowo trwałe, dzięki czemu masz pewność, że to wybór na przynajmniej kilkadziesiąt lat. Są zabezpieczone przed korozją już na etapie produkcji, co sprawia, że nie wymagają w zasadzie żadnej renowacji przez długi czas. To oczywiście przekłada się na cenę, bo ogrodzenia kute należą do jednych z najdroższych rozwiązań – jest to jednak inwestycja.

Aranżacja posesji to w pierwszej kolejności dbałość o kwestie praktyczne, ale nie oszukujmy się – dla wielu osób drugim, równie istotnym elementem jest estetyka. Artystyczne ogrodzenia kute ręcznie odpowiadają na obie te potrzeby. To dlatego część osób zamiast marketowych konstrukcji wybiera ogrodzenia, bramy kute i balustrady kute przez rzemieślników.

Jak wybrać wzór ogrodzenia kutego?

Jeśli planujesz inwestycję w ogrodzenie kute, masz kilka możliwości. Możesz:

  • stworzyć wzór samodzielnie, np. inspirując się zdjęciami znalezionymi w albumach, czy w internecie,
  • zlecić przygotowanie projektu zewnętrznej firmie,
  • wybrać jeden ze wzorów, które proponuje warsztat metaloplastyki,
  • zlecić warsztatowi przygotowanie indywidualnego wzoru spoza katalogu.

Niezależnie od tego, skąd weźmiesz wzór ogrodzenia kutego, metaloplastyk będzie odpowiadać za dobór materiału, parametrów i innych elementów wykończenia (np. szkła lub drewna) do fundamentów. Pierwsze konsultacje to także czas na ustalenie, jakie zdobienia ma mieć konstrukcja. Na spotkanie zabierz ze sobą zdjęcia posesji – to ułatwi dostosowanie projektu do posesji. Dzięki temu otoczenie domu będzie spójne wizualnie, nawet jeśli zdecydujesz się na nietypowe ogrodzenie kute.

Ogrodzenia kute na wymiar

Wybór wzoru ogrodzenia kutego ręcznie to jedno – wiele zależy od wielkości i kształtu posesji. W związku z tym trzeba ustalić z metaloplastykiem szerokość przęsła oraz wysokości płotu. Parametry przęsła różnią się od indywidualnych oczekiwań każdego klienta lub klientki, dodatkowych elementów ogrodzenia oraz poziomu zabezpieczenia posesji (im wyższy płot, tym jest trudniejszy do sforsowania).

Jeśli ogrodzenie kute ma być dostosowane do istniejących już bramy i furtki, należy również uwzględnić ich parametry. Planujesz postawić jedynie płot? Projekt powinien być tak przygotowany, by nie trzeba było przerabiać zamontowanego już ogrodzenia.

Podsumowanie

Jak wygląda proces zamawiania ogrodzenia kutego? Podobnie zamawia się balustrady balkonowe i bramy schodowe kute – punktem wyjścia powinno być to, jak wygląda posesja i jakie są tam możliwości montażu. Podstawowe informacje na temat planowanej inwestycji w połączeniu z danymi na temat posesji, pozwolą wstępnie wycenić zamówienie. Do warsztatu kowalstwa możesz się odezwać z gotowym pomysłem na wzór ogrodzenia, ale warto też skorzystać z pomocy rzemieślników – nie musisz się przecież znać na wszystkim.

Dodaj komentarz