Najem instytucjonalny – kto może z niego skorzystać? 

Sprzątanie domu bez chemii – domowe sposoby

Najem instytucjonalny to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnej umowy. Pozwala ona na lepszą ochronę interesów wynajmującego przed nieuczciwymi lokatorami. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może taką umowę podpisać. Kto może skorzystać z najmu instytucjonalnego? Zobacz, na co zwrócić uwagę.  

Kto może skorzystać z najmu instytucjonalnego? 

Najem instytucjonalny został wprowadzony przez Ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Definicja tego rodzaju najmu znajduje się jednak w art. 19 f ust. 1 i 2 ustawy o ochronie praw lokatorów z dnia 11 września 2017 roku. Jakie zapisy w niej znajdziemy? Zgodnie z definicją umowy najmu instytucjonalnego jest to umowa najmu lokalu mieszkalnego, która zawarta została między osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną, która nie posiada osobowości prawnej, a prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokalu.

Kto więc może skorzystać z umowy najmu instytucjonalnego? Jak sama ustawa wskazuje, jest to rozwiązanie skierowane tylko i wyłącznie do przedsiębiorców, których działalność związana jest z wynajmem mieszkań. Co ważne, umowę najmu instytucjonalnego możemy podpisać nie tylko z właścicielem nieruchomości. Choć w praktyce zazwyczaj stroną umowy jest właśnie właściciel. 

Jakie są zalety najmu instytucjonalnego? 

Umowę najmu instytucjonalnego zwykle podpisujemy na dłuższy okres, co daje zarówno wynajmującemu, jak i najemcy stabilność i pewność w kwestii korzystania z danego obiektu przez określony czas. Co więcej, jest to elastyczne rozwiązanie. Umowę najmu instytucjonalnego możemy dostosować do potrzeb i wymagań obu stron. Na przykład w kwestii opłat, czasu trwania umowy, możliwości przedłużenia kontraktu. 

Kluczowa jest także ochrona interesów. Umowa najmu instytucjonalnego zawiera zazwyczaj szczegółowe zapisy dotyczące praw i obowiązków obu stron. Główną zaletą tego rozwiązania jest większa ochrona wynajmującego przed nieuczciwymi najemcami. W przypadku umowy najmu instytucjonalnego znacznie łatwiej jest przeprowadzić eksmisję. Oczywiście nie można zakończyć umowy  bez żadnych podstaw. Najemca więc nie musi się obawiać, że zostanie pozbawiony mieszkania z dnia na dzień, w przypadku gdy przestrzega warunków zawartych w umowie. Gdyby jednak nie stosował się do przepisów, w tym na przykład zakłócał spokój innych mieszkańców, lub też nie chciał się wyprowadzić po zakończeniu umowy, to wynajmujący może z łatwością pozbyć się “niewygodnego” lokatora. 

Dodaj komentarz