Halvetic to innowacyjny herbicyd, czyli środek chwastobójczy, który został zaprezentowany po raz pierwszy kilka lat temu przez polskiego producenta środków ochrony roślin, CIECH Sarzyna. W krótkim czasie zdobył uznanie i zaufanie wielu użytkowników, którzy w wygodny sposób i skutecznie chcą pozbyć się niepożądanych, szkodliwych dla wszelkich upraw chwastów. Jakie są jego najważniejsze cechy, jak działa i kiedy warto go stosować? Poniżej znajdują się najważniejsze wskazówki na ten temat.
Glifosat i nowoczesna technologia
Glifosat od wielu lat jest priorytetową i najlepiej przebadaną substancją czynną, która dodawana jest do środków chwastobójczych. Działa szybko i doprowadza do obumierania chwastów, w rezultacie ratując uprawy przed zniszczeniem. W przypadku środka Halvetic zastosowano jednak innowacyjną technologię BGT. Skrót ten oznacza Better Gliphosyte Technology, a nowoczesne rozwiązanie skutkuje łatwiejszym dla użytkownika stosowaniem. Jest to połączenie systemu adiuwantowego z substancją aktywną, dzięki czemu glifosat jest w pełni skuteczny, ale środek nie wymaga dodawania do niego siarczanu amonu. Mniejsza dawka substancji, przy jednoczesny zachowaniu pełnej efektywności, pozostawia również znacznie mniejszy ślad chemiczny. Z kolei przy przyrządzaniu roztwór nie pieni się, jest komfortowy podczas użytkowania i bezpieczny dla samych użytkowników.
Kiedy powinno się stosować Halvetic?
Halvetic to środek chwastobójczy, który może być stosowany w przypadku szerokiego spektrum chwastów jednoliściennych i dwuliściennych, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich. Doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie uprawiana jest kukurydza, ale również w owocowych sadach. To właśnie w takich miejscach jego działanie jest najwyżej cenione, ponieważ chroni on plony przed zniszczeniem. Może być również stosowany na terenach nieużytkowanych rolniczo, takich jak place magazynowe, torowiska tramwajowe, tereny przemysłowe, ścieżki dla pieszych oraz we wszelkich miejscach, w których chwasty bywają uciążliwe. Najlepszym czasem na jego stosowanie jest okres między wiosną a jesienią, kiedy chwasty intensywnie rosną. Dzięki opryskom proces ten zostanie odpowiednio wcześnie powstrzymany.
Jak działa Halvetic na chwasty?
Środek ten sprzedawany jest w formie koncentratu, który wystarczy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Nie jest konieczne dodawanie żadnych dodatkowych środków, a cały proces tworzenia cieczy jest wygodny. Płyn przelewa się do opryskiwaczy polowych lub ręcznych i stosuje nalistnie. Na początku przenika on przez zielone części roślin, takie jak liście, łodygi, pędy czy kora, która nie jest jeszcze zdrewniała i sucha. Następnie w szybkim tempie rozprzestrzenia się po całej roślinie. W okresie od siedmiu do dziesięciu dni chwasty zaczynają żółknąć i więdnąć. Działanie substancji wewnątrz rośliny w ciągu kilku tygodni doprowadza do jej obumarcia, a to z kolei sprawia, że rośliny uprawne, warzywa czy owoce są bezpieczne.