Najczęstsze problemy z agregatami

Najczęstsze problemy z agregatami

Jak dbać o agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie elektroenergetyczne będące samodzielnym źródłem prądu. Stanowią dla nas nieodzowną pomoc, gdy tracimy prąd z innego źródła. Dzieje się tak np. w wyniku awarii elektrycznych powstałych na skutek siejących zniszczenie zjawisk atmosferycznych czy też podczas zwykłych prac serwisowych wykonywanych przez elektryków. Aby nadal móc korzystać z urządzeń elektrycznych w takim wypadku przydatny będzie właśnie generator prądotwórczy, który dostarczy nam potrzebną do tego energię.

Jeśli jednak ma on służyć nam przez lata, musimy o niego dbać. Wiąże się to z prawidłowym jego użytkowaniem i konserwacją. Do każdego modelu producent dołącza instrukcję obsługi sprzętu, zgodnie z którą należy go użytkować.

Dostępnych na polskim rynku jest wiele modeli agregatów prądotwórczych w zależności, do czego mają nam one służyć. Jest jednak kilka podstawowych zasad użytkowania, o których powinniśmy pamiętać przy wykorzystywaniu tego rodzaju  sprzętu. A mianowicie:

  • prawidłowy dobór agregatu oraz prawidłowe podłączanie odbiorników – określamy  moc czynną agregatu, która powinna być większa od zsumowanej mocy odbiorników, będących  do niego jednocześnie podłączonych i powiększona o wartość mocy potrzebnej w momencie uruchamiania odbiorników;

  • sprawdzenie stanu odbiorników – przed podłączeniem odbiorników do agregatu należy sprawdzić, czy są sprawne;

  • kontrola poziomu oleju — sprawdzanie poziomu oleju jest zalecane przed każdym uruchomieniem agregatu. Jeśli zajdzie taka konieczność, należy uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W każdej instrukcji obsługi znajduje się informacja o zalecanym oleju do danego typu silnika;

  • wymiana oleju — od czystości oleju zależy prawidłowe działanie silnika. Od czystości oleju zależy prawidłowe działanie silnika;

  • kontrola poziomu paliwa — poziom paliwa w urządzeniu nie może być niższy od poziomu minimalnego. Warto także pamiętać o tym, by nie pozostawiać paliwa w zbiorniku, ponieważ pozostawione na dłużej niż miesiąc traci właściwości, a w zbiorniku powstaje osad, który następnie trafia do gaźnika i zatyka jego dysze. Dysze natomiast są wrażliwe na najmniejsze cząsteczki osadu i zatkane, uniemożliwiają uruchomienie silnika. Można zapobiegać tym skutkom, nie przetrzymując paliwa w zbiorniku oraz dzięki regularnej wymianie filtra;

  • kontrola filtra powietrza — powinien być systematycznie czyszczony i wymieniany przynajmniej raz w roku;

  • systematyczna konserwacja — zalecana przez producenta we wskazanych terminach.

Samego wyboru i zakupu możemy dokonać sami, ale pamiętajmy, że podłączanie agregatów prądotwórczych do instalacji budynku musi być wykonanie przez uprawnionego elektryka zgodnie z przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej. Niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji elektrycznej budynku może spowodować zwrotne przepięcie z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Artykuł sponsorowany: wynajem agregatów prądotwórczych

Dlaczego agregat nie chce odpalić?

Awaria sieci elektrycznej, trwające prace serwisowe — blackout — jesteśmy odcięci od stałego źródła prądu. Dla nas to przecież żaden problem, bo mamy agregat prądotwórczy. Wystarczy go uruchomić i wszystko nam znowu działa. Ale co, jeśli pojawia się problem z jego włączeniem? Przyczyn może być kilka i nie zawsze problem z uruchomieniem będzie oznaczał, że sprzęt  jest uszkodzony. Zanim spiszemy go na straty, sprawdźmy w kilku krokach, co może powodem kłopotów z włączeniem generatora.

Zaczynamy od sprawdzenia poziomu paliwa. Na takim sprzęcie nie powinniśmy raczej oszczędzać i wybieramy olej napędowy ze stacji benzynowej. Nie doradzamy stosowania oleju opałowego, bo przede wszystkim nie jest paliwem do silników spalinowych. Jest przeznaczony tylko i wyłącznie na cele energetyki do palenia w kotłach olejowych, a poza tym szereg parametrów takiego paliwa jak lepkość gęstość i wilgotność dobrane są pod palniki olejowe, a nie układy paliwowe silników spalinowych – bardzo szybko niszczą pompę wtryskową.

W przypadku zużycia całego paliwa w zbiorniku do końca następuje zatrzymanie silnika agregatu. Po dolaniu świeżego paliwa trzeba odpowietrzyć układ. Zdejmujemy gumowy wąż łączący zbiornik z pompą wtryskową bezpośrednio przy pompie i przelewamy paliwo wraz z pęcherzami powietrza do np. butelki, tak długo aż w wężu pojawi się czysta ropa, następnie pozostaje nam tylko nałożyć wąż na pompę i uruchomić agregat rozrusznikiem elektrycznym – procedura ta dotyczy tylko silników diesla.

Akumulator. W czasie długiego postoju normalnym zjawiskiem jest występowanie prądu upływowego, dobrze jest odłączać klemę masową od akumulatora gdy nie będziemy używali agregatu przez dłuższy czas. W przypadku rozładowania akumulatora używamy zwykłego prostownika do ładowania, stosujemy prąd ładowania wysokości 10% pojemności akumulatora, czyli w tym przypadku 3A.

Musimy zadbać również o odpowiedni poziom oleju w silniku. Niektóre agregaty wyposażone są w czujnik ciśnienia oleju, jeśli jest go za mało, agregat zgaśnie i nie będzie chciał odpalić, na panelu sterującym będzie palić się czerwona lampka OIL ALERT LAMP.

Agregat uruchamiamy bez obciążenia. Dopiero jak silnik osiągnie wymaganą prędkość obrotową, możemy łączyć odbiorniki, zaczynając zawsze od największego, a dalej pozostałe mniejsze, należy za każdym się upewnić czy moc sumaryczna odbiorników nie przekracza mocy maksymalnej agregatu.

Nie zapominamy o regularnej kontroli filtrów powietrza, paliwa i oleju.

Filtr olejowy jest filtrem wielokrotnego użytku, przy każdej wymianie oleju należy go wyjąć, oczyścić w benzynie i przedmuchać sprężonym powietrzem. Filtr paliwa i powietrza regularnie kontrolujemy podczas wymaganych przeglądów eksploatacyjnych prowadzonych co 100 motogodzin pracy. Po wymianie filtra paliwa konieczne jest odpowietrzenie układu, o którym pisaliśmy wcześniej.

Dlaczego agregat nie daje prądu?

Udaje nam się odpalić sprzęt, ale urządzenie nie daje prądu. Dlaczego?

Zarówno odpowiedzi na to pytanie jak i powodów, przez które generator nie daje prądu może być wiele. Najczęściej jednak przyczyną tego jest zbyt duże obciążenie urządzenia, wskutek czego uzwojenie alternatora może się spalić. Kolejnym powodem, dla którego agregat nie daje prądu może być to uszkodzenie stojana, czyli zespołu nieruchomych elementów maszyny lub mechanizmu otaczających wirujący wokół stałej osi wirnik. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować sprawę z fachowcem lub udać się do serwisu, który zajmuje się naprawą tego typu urządzeń.

Dlaczego agregat gaśnie podczas pracy?

Dość często zdarza się, że generator prądotwórczy na początku normalnie działa i wytwarza prąd, zaś po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach pracy gaśnie. Najczęściej powodem tego jest już wcześniej wymienione zbyt duże obciążenie. Wielokrotnie na forach internetowych pytacie, jak to możliwe, skoro używacie agregatów o dużej mocy. Odpowiedź jest prosta — kupując tańszy sprzęt od nieznanego producenta,  nie kierujmy się informacjami o parametrach na naklejce. Niestety często bywają one mylne, a moc, jaką powinien nam dostarczać sprzęt, jest po prostu zawyżona. Jeżeli podłączymy do generatora urządzenia, które potrzebują więcej mocy, jaką może on nam wytworzyć, nastąpi jego zbyt duże obciążenie i po prostu nam zgaśnie.

Jeżeli decydujemy się zainwestować nasze finanse na zakup agregatu prądotwórczego kierujmy się przy wyborze nie tylko jego parametrami ale też i marką. Skupmy się na renomowanych i sprawdzonych producentach takich jak np. Penta. Jest to przodująca, zaufana i certyfikowana marka na polskim rynku, która stawia na najwyższą jakość i niezawodność produktów.

Jakie są różne typy przenośnych generatorów prądu?

Przenośny generator to urządzenie elektryczne, które zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną. Służy do zasilania domów, budynków i innych miejsc, w których sieć energetyczna nie jest dostępna. Generatory są często używane w sytuacjach awaryjnych lub klęsk żywiołowych, gdy nie ma prądu.

Istnieją różne typy generatorów, ale wszystkie działają poprzez przekształcanie paliwa w energię elektryczną w procesie zwanym spalaniem. Można je sklasyfikować jako zasilane gazem lub olejem napędowym; jednak istnieją również generatory hybrydowe, które wykorzystują oba rodzaje paliwa.

Porównanie różnic między generatorami zasilanymi gazem a generatorami zasilanymi olejem napędowym

Generator zasilany gazem to maszyna, która zamienia gaz ziemny na energię elektryczną. Generatory zasilane olejem napędowym  przekształcają olej napędowy w energię elektryczną.

Generatory gazu mogą być droższe w zakupie i utrzymaniu, ale łatwiej je przechowywać i transportować. Z drugiej strony generatory diesla są tańsze w zakupie i utrzymaniu, ale trudniejsze do przechowywania i transportu.

Generator zasilany gazem może zazwyczaj wytwarzać więcej energii niż generator diesla o tej samej wielkości. Ale wydajność paliwowa generatora diesla jest lepsza niż generatora zasilanego gazem.

Generatory są ważnym źródłem zasilania w niektórych lokalizacjach, które nie są podłączone do sieci publicznej. Często są używane w miejscach narażonych na klęski żywiołowe lub wymagających ciągłej energii elektrycznej. Wybierając generator, ważne jest, aby znać jego specyfikację i do czego jest potrzebny. Dla ułatwienia na rynku dostępne są różne rodzaje generatorów.

Dodaj komentarz