Czy warto zakładać grzałki elektryczne?

Czy warto zakładać grzałki elektryczne?

 

Centralne ogrzewanie dla oszczędności na ogół wyłączamy poza sezonem grzewczym. Czasami jednak w jesień czy wiosnę mogą przyjść takie dni, kiedy do domu wkrada się chłód. Stratą pieniędzy i bezsensem wydaje się wtedy ogrzewanie całego mieszkania, jeśli wystarczyłaby nam odrobina ciepła na przykład w sypialni. Rozwiązaniem tych dylematów mogą okazać się coraz popularniejsze grzałki elektryczne https://mat-dom.pl/grza-ki-elektryczne/. Czy jednak rzeczywiście warto je zakładać? Jakie są ich zalety i ile będzie nas kosztować ich użytkowanie?

Zalety grzałek elektrycznych

Przede wszystkim pozwalają one na dowolną regulację temperatury w danym pomieszczeniu przez cały rok. Zwłaszcza przydatne może to być w łazience, szczególnie jeśli zdarza się nam suszyć w niej ręczniki czy drobne pranie. Grzałkę podłączamy bezpośrednio na znajdujący się w danym pomieszczeniu grzejnik – nie zabiera ona wiele miejsca i jest wygodna w użyciu. Dodatkowo bardzo szybki i prosty jest jej montaż, chociaż zająć się tym powinien i tak jedynie certyfikowany elektryk. Zastanawiać się można na tym, jakie jest zużycie energetyczne przeciętnej grzałki. Dużo tutaj zależne jest od konkretnego modelu, a także tego gdzie i jak długo jej używamy. Generalnie można jednak powiedzieć, że grzałki są stosunkowo energooszczędne. Jest to plus nie tylko dla naszego portfela, ale także dla środowiska. Do tego grzałki elektryczne są bardzo bezpieczne – większość modeli posiada zabezpieczenia nie tylko przed porażeniem prądem elektrycznym, ale także przez zamarznięciem czy przegrzaniem.

Czy grzałki mogą być estetyczne

Wbrew pozorom tak. Nie dość, że są one bardzo praktyczne i poprawiają komfort termiczny w domu, to jeszcze wcale nie muszą szpecić danego pomieszczenia. Odpowiednio dobrana grzałka może nawet mieć pozytywny wpływ na estetykę całej aranżacji. Wybór jest obecnie większy czy kiedykolwiek. Możemy znaleźć grzałki kwadratowe, kuliste, prostokątne, małe, duże, białe, czarne, szare i w wielu innych kolorach. Dodatkowo różnić się one mogą opcjami regulacji temperatury i innymi dodatkowymi funkcjami, na przykład zapamiętywaniem poleceń na wypadek nagłej awarii prądu. Jednak pierwsze, główne kryterium którym powinniśmy się kierować przy wyborze tego urządzenia to to, czy jego moc jest odpowiednia do naszego grzejnika. W ten sposób unikniemy wielu problemów i perypetii, jakie mogą się wiązać z niekompatybilnymi grzałką i grzejnikiem.

Warto zainteresować się tematem grzałek elektrycznych, jeżeli posiada się system centralnego ogrzewania, ale mimo wszystko pragnie się mieć większą kontrolę nad temperaturą w domu przez 365 dni w roku, a nie tylko w czasie trwania sezonu grzewczego.

Dodaj komentarz