Na czym polega melioracja pola i jak ją wykonać?

Na czym polega melioracja pola i jak ją wykonać?

Praca rolnika nie należy do łatwych. Żeby zapewnić sobie optymalną jakość i ilość plonów, a więc wysoki zarobek, musi on najpierw zadbać o jakość pola, na którym będą one rosły. To wbrew pozorom skomplikowane zadanie, ponieważ na jakość gleby wpływa wiele różnorodnych czynników, w tym wiele takich, które nie do końca da się kontrolować.

Chociażby susza czy nieoczekiwanie deszczowa pogoda to coś, na co rolnicy nie mają wpływu. Mają za to wpływ na działania, jakie podejmą, aby radzić sobie z konsekwencjami tego typu nieprzyjemnych zdarzeń lub im zapobiegać. Przykładem takiego działania może być melioracja pola. Tylko na czym ona właściwie polega i jak ją wykonać?

Na czym polega melioracja pola?

Celem melioracji pola jest zapewnienie optymalnej jakości gruntów rolnych. Czy to przez jego nawodnienie, czy, jak w przypadku, który będziemy opisywać, odwodnienie. Odwodnić glebę można na przykład za pomocą drenażu, który pozwoli wyprowadzić z niej nadmiar wody.

Melioracja może być odpowiedzią na problemy ze zbyt dużym nawodnieniem pola, na przykład wywołanym przez ulewne opady deszczu. Nadmierne nawodnienie prowadzi do zniszczenia plonów, a więc do sporych strat finansowych. Nic więc dziwnego, że rolnicy szukają sposobu na to, aby skutecznie z nim walczyć.

Jak wykonuje się meliorację pola?

Żeby wykonać drenaż, w pierwszej kolejności trzeba stworzyć rurociąg drenarski – można wykorzystać do tego gotowe węże. Kluczowe jest, aby układ rur został właściwie zaprojektowany, ponieważ jakiekolwiek błędy w ułożeniu węży mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania drenażu. Osoba przygotowująca projekt powinna koniecznie uwzględnić takie kwestie, jak chociażby występujące w pobliżu wody gruntowe, naturalne ścieki i zbiorniki wodne, a także ukształtowanie terenu.

Ważne jest, aby rury zostały umieszczone na właściwej głębokości. Jeśli będą ułożone zbyt płytko, ryzykujemy, że przy niskiej temperaturze po prostu zamarzną. Gdy cały układ zostanie przygotowany w sposób zgodny z projektem, nie pozostanie nic innego, jak zabezpieczyć drenaż. Wykorzystuje się do tego specjalną obsypkę, dzięki której nie trzeba martwić się o zamulenie całej instalacji.

Zarówno projektem drenażu, jak i wprowadzeniem go w życie powinni zająć się profesjonaliści, którzy mają w tym zakresie doświadczenie. Renomowana firma roboty ziemne Inowrocław, obejmujące najczęściej właśnie meliorację pola, wykona w krótkim czasie, w sposób w pełni poprawny i zapewniający żywotność drenażu (jeśli będzie on stworzony właściwie, może z powodzeniem pracować nawet kilkadziesiąt lat).

Dodaj komentarz