Jak prać kołdrę z pierza?

Lekka i ciepła – te dwa słowa idealnie opisują kołdry z pierza. Choć jest ona niezwykle komfortowa w użytkowaniu, to jednak jej czyszczenie nie jest już tak proste, jakby się to z pozoru mogło wydawać. Jak więc prać kołdry z pierza by nie straciły swoich właściwości?

Jak prać kołdrę z pierza by jej nie zniszczyć?

Wiele osób myśli, że kołdry z pierza są bardzo delikatne, dlatego jej temperatura prania powinna być stosunkowo niska. To często duży błąd (wyższa temperatura prania pozwala na pozbycie się wielu bakterii), bowiem jest ona w stanie znieść temperaturę wody znacznie przewyższającą 30 stopni. Zawsze jednak warto sprawdzić metkę od producenta – to zawsze najbardziej wiarygodne źródło wiedzy o tym, w jakich warunkach kołdra z pierza powinna być poddawana praniu. Być może mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale w tym przypadku o warunkach prania decyduje nie samo pierze, a materiał, z jakiego została wykonana poszwa. W przypadku kołder z pierza warto jednak zrezygnować ze stosowania proszku. W tym przypadku doskonale sprawdzą się delikatne środki piorące hipoalergiczne bądź takie, które są dedykowane dzieciom. Nie ma przeciwwskazań ku temu, by kołdry z pierza poddawać wirowaniu, jednak jest to zadanie dość trudne i niemożliwe do wykonania w czasie jednego zaledwie cyklu prania. W tym przypadku najlepszy rozwiązaniem jest ustawianie wirowania na najmniejsze obroty. Decydując się na skorzystanie z pralki przy czyszczeniu kołdry z pierzem warto dodatkowo umieścić w niej kilka tenisowych piłeczek – do doskonały sposób zapobiegający zbijaniu się puchu, a tym samym niszczeniu kołdry.
Suszenie kołdry z pierza

W przypadku kołder z pierza, prawidłowe suszenie czasem ma znacznie większe znaczenie niż samo pranie. Dokładne wysuszenie tego elementu pościeli wymaga nie tylko czasu, ale i cierpliwości. Ponadto należy zadbać o odpowiednie warunki, by kołdra suszyła się równomiernie i skutecznie – idealne miejsce do suszenia powinno być nie tylko ciepłe, ale również przewiewne. Doskonałym rozwiązaniem będzie pranie kołdry latem,gdy jest bardzo ciepło, a zatem jej wysuszenie nie powinno być aż tak trudne. Przed praniem kołdry z pierza warto zapoznać się z prognozą pogody, bowiem samo jej suszenie zajmie około 2-3 dni. Ponadto dla równomiernego wysychania konieczne jest jej przesypywanie mniej więcej co godzinę.

Kiedy kołdrę z pierza lepiej oddać do pralni?

Czasem kołdra z pierza jest tak duża, że nie ma szansy na zmieszczenie jej w pralce. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie jej do pralni, do specjalistycznego czyszczenia. Ręczne jej pranie nie jest zdecydowanie dobrym pomysłem, i to nie tylko ze względu na ogrom pracy i wysiłku, jaki należałoby w to włożyć. Pomysł na oddanie kołdry z pierza do pralni sprawdzi się doskonale również wtedy, gdy konieczne jest z różnych przyczyn jej wypranie zimą.

Dodaj komentarz