Frezowanie CNC – to to jest i na czym polega?

Frezowanie CNC – to to jest i na czym polega?

Frezowanie cnc jest nowoczesną techniką obróbki materiałów takich jak np. drewno czy aluminium. CNC to skrót od słów Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Taką metodę coraz częściej stosuje się w nowoczesnych zakładach przemysłowych, ponieważ rynek jest coraz bardziej wymagający, a obróbka CNC daje bardzo precyzyjne rezultaty. Zobacz, na czym polega frezowanie cnc i co warto o nim wiedzieć.

Czym jest frezowanie CNC?

Proces obróbki skrawaniem to metoda kształtowania danego półfabrykatu poprzez stopniowe usuwanie naddatku materiału z przedmiotu obrabianego. Celem takiej obróbki jest uzyskanie wymaganych wymiarów, kształtów i właściwości powierzchni. Frezowanie cnc obok toczenia i szlifowania jest jedną z metod obróbki wiórowej i odbywa się na specjalnych maszynach.

Frezowanie CNC podzielić można na trzy najważniejsze etapy. Pierwszym z nich jest stworzenie odpowiedniego projektu w komputerze. Następnie jest on przetwarzany, tak aby miał postać planu sterowania narzędziami, po czym następuje obróbka tworzywa.

Frezarka CNC powinna być obsługiwana przez przeszkolonego operatora. Projekt, który ma wykonać maszyna, nie może zawierać żadnych błędów – warto to sprawdzić kilkukrotnie, aby praca nie poszła na marne. Dzięki frezarkom CNC na danym przedmiocie powstają rowki, małe kanałki czy inne ozdobne kształty, na stworzenie, których maszyna została zaprogramowana.

Popularność frezowania CNC

Frezowanie CNC jest bardzo popularne w wielu różnych branżach. Fenomen tej metody polega przede wszystkim na wysokiej precyzji, która niestety nie jest osiągalna dla ludzkich rąk. Dzięki frezowaniu cnc można osiągnąć wysoką powtarzalność oraz gwałtownie przyśpieszyć tempo pracy. Co więcej, w przypadku tej metody straty materiałów są mniejsze, co przekłada się na oszczędności.

Od momentu włożenia przedmiotu do frezarki do wyjęcia gotowego przedmiotu po obróbce nie trzeba czekać zbyt długo. Ważne jest tylko to, aby odpowiednio zaprogramować maszynę, aby projekt, z którego korzysta, nie zawierał błędów. Sama maszyna w zasadzie się nie myli, jeśli operator tokarki dobrze się nią posługuje.

Frezowanie cnc ma bardzo wiele zalet, dlatego jest to jedna z najczęściej wybieranych form modelowania różnego rodzaju materiałów. Frezarka jest w stanie wyciąć nawet najbardziej skomplikowane kształty, zachowując przy tym ogromną dokładność wymiarową i powierzchniową. Tę metodę obróbki można wykorzystywać w rolnictwie, motoryzacji, meblarstwie, a nawet dekoratorstwie.

Dodaj komentarz