Dlaczego odpowiednie ubranie robocze jest tak ważne?

Ubranie robocze to coś, co możemy kojarzyć przede wszystkim z pracownikami fizycznymi. Składają się na nie między innymi buty, kurtki, spodnie czy rękawice. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo są one istotne, w związku z czym nie każdy przykłada odpowiednią wagę do tego, aby zawsze je nosić podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Oczywiście, chodzi tutaj o zawody, w których ubiór roboczy jest potrzebny (należą do nich m.in. elektromonter, spawacz czy mechanik) – pracownik biurowy nie będzie zazwyczaj go wymagał. W takim razie, dlaczego odpowiednie ubranie robocze jest tak ważne?

Wypadki w pracy zdarzają się nawet najostrożniejszym

Wielokrotnie można usłyszeć, że ktoś nie przejmuje się jakimś zagrożeniem, ponieważ jest ostrożny lub ma w danym zakresie duże doświadczenie. Faktycznie, zmniejsza to szanse na wystąpienie wypadku czy popełnienie błędu, ale nie w stu procentach. Nawet najostrożniejszej, najbardziej doświadczonej osobie w danym fachu może się w pewnym momencie przydarzyć nieszczęśliwy wypadek czy pomyłka, nie warto więc lekceważyć zagrożenia. Tym bardziej, że w wielu zawodach może się ono skończyć poważnym uszkodzeniem ciała czy nawet śmiercią.

Dlatego też tak istotne jest, aby nie tylko posiadać ubiór roboczy, ale także, aby był on odpowiedni – nie tylko rozmiarowo, ale też, aby spełniał wszystkie niezbędne normy i po prostu był wysokiej jakości. W taki ubiór może zaopatrzyć firmę dobry sklep BHP. Warto też wskazać, że wysokiej jakości ubiór jest bardziej wytrzymały i dłużej można go nosić, w związku z czym co prawda na początku trzeba wydać na niego nieco więcej niż na ubiór najtańszy, ale o jakimś czasie się to zwróci, ponieważ nie będzie trzeba tak szybko go wymieniać.

Prawo wymaga od pracodawcy zapewnienia ubioru roboczego

Należy pamiętać, że dostarczenie odpowiedniego ubioru roboczego pracownikom nie jest dobrą wolą pracodawcy, a jego prawnym obowiązkiem (o ile powstaje faktyczna potrzeba posiadania takiego ubioru – zwykłemu pracownikowi biurowemu raczej nie będą potrzebne na przykład rękawice ognioodporne).

Nie jest to więc coś, co pracodawca może pomijać albo odwlekać, jeśli wymaga rozpoczęcia pracy. Brak właściwego ubioru stwarzałby niepotrzebne zagrożenie dla pracownika, dlatego też postanowiono uwarunkować to prawnie. Warto o tym pamiętać, aby w razie niedopełnienia obowiązków przez pracodawcę móc odpowiednio zareagować i wyegzekwować od niego właściwy strój roboczy.

Dodaj komentarz