Fotowoltaika: dlaczego jej popularność rośnie?

Fotowoltaika: dlaczego jej popularność rośnie?

Fotowoltaika to nic innego, jak rozwiązanie pozwalające na pozyskiwaniu energii elektrycznej z energii słonecznej. Obecnie jest to najprostszy ze znanych sposobów wytwarzania energii elektrycznej. Aby możliwa była konwersja promieniowania słonecznego na prąd elektryczny, niezbędne są specjalne panele fotowoltaiczne. Zobaczmy z czego wynika rosnąca popularność fotowoltaiki.

Stabilne źródło energii

Decydując się na fotowoltaikę, można być pewnym, że przerwy w dostawie energii elektrycznej nie będą nas już dotyczyć. Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od dostawcy prądu. Tym samym nie trzeba obawiać się przerw będących wynikiem zerwanych na skutek wichur czy opadów śniegu przewodów. Można również zapomnieć o przerwach w dostawie będących wynikiem prowadzonych prac konserwacyjnych. Panele działają nieustannie i – co najważniejsze – nie ulegają awarii. Są bezobsługowe, co przekłada się nie tylko na płynność dostawy prądu, ale również brak dodatkowych wydatków związanych z prawidłowym działaniem instalacji.

Czysta energia

Panele fotowoltaiczne produkują wyłącznie czystą energię. Podczas pracy nie emitują do atmosfery gazu, ropy naftowej czy dwutlenku węgla. Ci, którzy zdecydowali się więc na fotowoltaikę w swoim domu, mogą być pewni, że nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Fotowoltaika to doskonały sposób na to, aby zatroszczyć się o środowisko naturalne.

Wysoka żywotność

Panele fotowoltaiczne są trwałe – potwierdzają to nie tylko ich producenci, ale również specjaliści od energii elektrycznej. Przyjmuje się, że instalacja fotowoltaiczna służyć będzie w nienagannym stanie przynajmniej przez dwadzieścia lat. Wielu producentów zgodnie twierdzi, że jest to jednak czas minimalny. W praktyce można liczyć na to, że panele słoneczne posłużą nam nawet przez lat trzydzieści, nie wymagając przez ten czas żadnych zabiegów. Ciekawostką potwierdzającą to, że instalacje PV Piaseczno są niezwykle trwałe jest działająca od ponad sześćdziesięciu lat elektrownia słoneczna. Mimo tego, że od jej powstania upłynęło wiele czasu, nadal działa ona niezawodnie.

Wytrzymałość mechaniczna

Panele słoneczne mają nie tylko wysoką żywotność, ale również doskonałą odporność mechaniczną. Decydując się na nie, nie trzeba obawiać się, że burza z gradem zakończy się zniszczeniem instalacji. Wszystko za sprawą stosowania szkła hartowanego, którego wytrzymałość jest ogromna.


Fotowoltaika to rozwiązanie, którego popularność nieustannie rośnie. Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż paneli słonecznych, zyskując tym samym niezależność od dostawcy prądu i przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

Dodaj komentarz