Dlaczego mój grzejnik nagrzewa się tylko na górnej połowie?

Dlaczego mój grzejnik nagrzewa się tylko na górnej połowie?

Jest zimno, włączyliście kocioł i grzejniki, aby temperatura w waszym domu była bardziej komfortowa, ale zauważyliście, że jeden lub więcej waszych grzejników grzeje tylko na górnej połowie. Mimo że cały system jest włączony, dolna połowa pozostaje beznadziejnie zimna lub ledwo ciepła. Jak można wyjaśnić to zróżnicowanie emisji ciepła w tym samym urządzeniu? W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i rozwiązania tego problemu.

Dlaczego grzejnik nagrzewa się tylko na górnej połowie?

Nierzadko zdarza się, że grzejnik nie wypromieniowuje równomiernie ciepła. W większości przypadków ciepło jest obecne w górnej części, a dolna część pozostaje zimna lub po prostu ciepła. W tym przypadku trudno jest znaleźć pożądany komfort cieplny w domu, masz tendencję do silniejszego ogrzewania, aby zrekompensować dyskomfort i tym samym zużywać więcej energii, co znajduje odzwierciedlenie w rachunku.
Dlaczego więc grzejnik wypromieniowuje ciepło tylko do górnej części domu? To po prostu kwestia powietrza lub osadu. Dzieje się tak dlatego, że powietrze gromadzi się w rurach i zapobiega emisji harmonijnego ciepła przez urządzenie. Jeśli chodzi o osad, to jest on spowodowany mulistością, która tworzy w dolnej części grzejników osad mulisty na skutek korozji.

Co można zrobić, aby grzejnik nagrzał się ponownie na całej swojej powierzchni?


1. Opróżnianie grzejnika.
Przelew powietrza do grzejnika może zostać odprowadzony przez proste wydmuchanie urządzenia. Wentylacja jest prostą techniką, która usuwa powietrze z systemu. Powinien być przeprowadzany co roku, jesienią, czyli przed włączeniem grzejników, aby można było cieszyć się dobrym komfortem ogrzewania w zimnej porze roku. Operacja ta jest prosta i nie wymaga interwencji profesjonalisty.

Zacznij od wyłączenia kotła. Za pomocą wkrętaka lub szczypiec poluzować wkręt na górze urządzenia. Śruba ta, znajdująca się po przeciwnej stronie rur, nazywana jest “odpowietrznikiem” i jest przeznaczona do tej operacji. Po przekręceniu śruby (w przypadku nowszych modeli śrubokrętem, a w przypadku starszych szczypcami) należy wsunąć pod nią niewielki pojemnik wielkości miski, aby umożliwić naturalne odprowadzenie wody. Napełnij zbiornik wodą, aby zapewnić odpowiedni odpływ.

Po opróżnieniu przykręć śrubę z powrotem na miejsce. Operacja ta musi być wykonywana co roku, począwszy od grzejnika znajdującego się najbliżej kotła, a więc i najdalej. Następnie należy ponownie uruchomić kocioł i sprawdzić poziom ciśnienia. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, należy otworzyć zawór napełniania urządzenia, aby je podnieść.

2. Usuwanie osadu z grzejnika.
Jeśli zauważysz, że woda wypływająca ze śruby grzejnika jest ciemna, Twoja instalacja może być zanieczyszczona. Rzeczywiście, z czasem korozja, kamień wodny i obecność mikroorganizmów powodują, że osady gromadzą się na domowym systemie ogrzewania, zakłócając prawidłową cyrkulację ciepła. Następnie konieczne jest usunięcie osadu, aby przywrócić komfort.
Zaleca się usuwanie osadu, ponieważ jego obecność może znacznie zwiększyć zużycie energii, a tym samym rachunek! Ponadto, usunięcie osadu pozwoli zachować instalację i przedłuży żywotność grzejników.

Dodaj komentarz