Jak wybrać pompę głębinową?

Jak wybrać pompę głębinową?

Czysta i zdatna do picia woda ze studni głębinowej, wymaga zainstalowania w studni pompy głębinowej. Studnia o głębokości większej niż 8 metrów nie jest w stanie zasysać wody sama. Właśnie dlatego konieczne jest wprowadzenie do niej dedykowanego  urządzenia. Czym się zatem kierować, wybierając pompę głębinową do swojej instalacji?

Zalety własnego ujęcia wody

Własna studnia to bez wątpienia mnóstwo korzyści. Pozwala na uniezależnienie się się od dostaw drogiej wody użytkowej czy niepewnej deszczówki, w sytuacji kiedy działka pozbawiona jest możliwości podłączenia do lokalnego wodociągu. W większości przypadków, aby czerpać wodę w ten sposób, konieczny jest zakup i montaż urządzenia tj. pompa głębinowa.

Kiedy wybrać pompę głębinową?

Konieczność zastosowania pompy głębinowej pojawia się wówczas, gdy poziom lustra wody w studni jest poniżej 8 metrów. Urządzeniepowinno zostać zabudowane bezpośrednio w studni, w warstwie wodonośnej ziemi. Pompa głębinowa sprawdzi się nie tylko podczas pozyskiwania wody pitnej ze studni głębinowej. Z powodzeniem można ją również wykorzystywać do innych celów, w tym do:

  • obniżania poziomu wód gruntowych,
  • czerpania wody pitnej lub użytkowej ze zbiorników,
  • pompowania uzdatnionej wody morskiej lub słodkiej,
  • odwadniania niektórych konstrukcji podziemnych.

Jakie czynniki trzeba rozważyć przy wyborze pompy?

Najważniejszym aspektem wyboru pompy głębinowej jest dostosowanie możliwości urządzenie do warunków, jakie panują w studni oraz do indywidualnego zapotrzebowania na wodę.

Wybór urządzenia tj. pompa głębinowa bez wątpienia nie jest łatwy. Warto w tym celu zasięgnąć porady lub opinii specjalisty. Efektywna praca pompy głębinowej zależy od wielu czynników i za każdym razem powinna podlegać fachowym obliczeniom.

Co należy wziąć pod uwagę, aby dokonać optymalnego wyboru?

  • rodzaj studni,
  • średnica i głębokość odwiertu,
  • wysokość budynku, w którym czerpana jest woda,
  • głębokość do lustra wody,
  • odległość studni od punktów poboru,
  • przeznaczenie wody.

Wysokość budynku, a także odległość budowli od studni czy też głębokość lustra wody mają decydujący wpływ na ciśnienie, które pompa głębinowa musi wytwarzać w trakcie pracy. W celu uniknięcia tak zwanych “skoków”, warto zainwestować w urządzenie  wyposażone w przetwornicę częstotliwości. Zyskuje się wówczas gwarancję stałego ciśnienia w całej instalacji, co z kolei eliminuje uciążliwą konieczność montażu zbiorników ciśnieniowych o dużych gabarytach.

Najlepsze pompy głębinowe

Aktualnie na rynku pomp głębinowych, można bez problemu znaleźć mnóstwo rodzajów urządzeń. Wśród nich znajdują się zarówno te zwykłe, “marketowe”, jaki i wysokiej jakości produkty od renomowanych producentów. Warto zwrócić uwagę, że różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale również rodzajem zastosowanych materiałów i technologią produkcji. Poziom zadowolenia z użytkowania zakupionej pompy głębinowej, a także jej bezawaryjność w dużej mierze zależy także od trafności doboru takiego urządzenia do warunków, w których będzie musiało pracować.

Dodaj komentarz