Czy warto inwestować w inteligentny dom?

Czy warto inwestować w inteligentny dom?

Inteligentny dom to w dzisiejszych czasach pomysłowe rozwiązanie, które sprawuje kontrolę nad obiektem mieszkalnym. Inteligentny dom jeszcze do niedawna kojarzył nam się z luksusem, niedostępnym dla “zwykłych śmiertelników”. Dzisiaj wiele się zmieniło, za sprawą licznych zaawansowanych technologii, które goszczą już w wielu polskich domach. A zatem w jaki sposób stworzyć idealny dom przyszłości, aby wszyscy mieszkańcy czuli się w nim komfortowo i bezpiecznie?

Jak działa inteligentny dom?

Charakterystyka domu przyszłości jest związana z jego technologią, co to znaczy? Chodzi o to, że w pewnej określonej sytuacji, specjalnie zaprogramowany mechanizm będzie w stanie samoczynnie zareagować na daną czynność, np. uruchamiając operację awaryjną po wykryciu jakiegoś zagrożenia. Zaobserwowaliśmy w jaki sposób działa inteligentny dom pod względem możliwości funkcjonowania poszczególnych sprzętów. Konkretne urządzenia łączą się z miejscem dowodzenia za pomocą fal radiowych lub za pomocą pasm komunikacyjnych takich jak: Z-Wave, ZigBee albi WiFi. wtedy, gdy urządzenia zapamiętają jakąkolwiek zmianę, a reszta urządzeń zareaguje na nie automatycznie. Najlepszym przykładem będzie zarejestrowanie ruchu w domu, kiedy nikogo w nim nie ma.

W takich okolicznościach czujniki mogą m.in zablokować drzwi oraz włączyć sygnał alarmowy albo zapalić światło. Układ centralny podłączony jest do internetu, a jeżeli w pomieszczeniu nie zainstalowano sekcji centralnej, wtedy urządzenia pojedynczo reagują na zmienną wartość,.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Jeżeli chodzi o koszty związane z instalacją inteligentnego domu to wszystko zależy od nas samych. Fachowa instalacja powinna być skrojona na miarę potrzeb każdej rodziny, ale powinna być też dostosowana do możliwości finansowych. W sieci możemy znaleźć wiele firm, które pomogą ustalić dla nas orientacyjną, bezpłatną i niezobowiązującą wycenę. Polecamy w tym wypadku szczególnie firmę Somfy.

Instalacja systemu automatycznego

Dużym plusem w instalacji domu przyszłości, są systemy, które nie sprawią większych problemów podczas montażu. Co więcej, ze strony formalnej nie wymagają żadnych specjalnych pozwoleń. W sytuacji, kiedy budowa dotyczy nowego domu, wtedy konieczna jest zgoda z przedstawieniem projektu instalacji elektrycznej ( jest to tylko formalność i nie ma znaczenia czy instalujemy inteligentne systemy). Jeśli chodzi o kwestię związaną z montażem to warto podkreślić, że w celu okablowania naszego domu stosuje się dzisiaj dostępne instalacje bezprzewodowe. W celu podłączenia takiej inteligentnej instalacji montuje się moduły w gniazdkach elektrycznych a także w puszkach podtynkowych. Cały system jest sterowany przez urządzenie w takim samym rozmiarze jak odtwarzacz DVD.

1 Comment

Dodaj komentarz