Co warto wiedzieć o uprawie warzyw w ogrodzie?

Uprawa warzyw na własne potrzeby może być bardzo pożytecznym i satysfakcjonującym zajęciem. Osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły często sądzą, że uprawa warzyw jest bardzo skomplikowana i zajmuje dużo czasu. Okazuje się, że warzywa może uprawiać każdy, trzeba tylko poznać podstawy dotyczące wyboru stanowiska, przygotowania gleby, siewu i pielęgnacji.

Jakie warzywa warto uprawiać?

Wszystko zależy od tego, jakim miejscem do uprawy dysponujemy. Jeśli mamy jedynie możliwość uprawy balkonowej to najlepiej postawić na takie warzywa jak rzodkiewka, koper, szczypiorek, natka, rukola czy pomidory karłowate. Gdy mamy do dyspozycji ogródek działkowy możliwości są już większe.

Można pokusić się o uprawę dyni, ogórków, cebuli, pora czy kapusty. W najlepszej sytuacji są osoby, które oprócz wolnego gruntu mają szklarnie czy tunele foliowe. W takich warunkach można z powodzeniem uprawiać wiele odmian pomidorów czy papryki.

Co warto wiedzieć o przygotowaniu stanowiska do uprawy?

Większość warzyw najlepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych ale są i takie, które lubią półcień. Z całą pewnością warzywa źle znoszą miejsca wietrzne. Jeśli wiec nasz warzywniak ma znajdować się w takim miejscu warto go osłonić palisadą, płotkiem czy żywopłotem.

Bardzo ważna jest także gleba, na której będziemy uprawiać warzywa. Najlepiej, gdy jej pH znajduje się w przedziale od 6 do 7. Większość warzyw nie lubi ziem kwaśnych, dlatego niekiedy potrzebne będzie wapnowanie. Trzeba pamiętać także o tym, że im ziemia bardziej sucha tym staje się bardziej kwaśna.

O czym jeszcze warto pamiętać uprawiając warzywa?

Każdy ogrodnik powinien dbać o dobre, naturalne nawożenie ziemi. Równie istotne jest by przestrzegać terminów siania i sadzenia warzyw. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, nasze warzywa mogą zniszczyć przygruntowe przymrozki. Z kolei są także warzywa, które nie lubią wysokich temperatur, dlatego przykładowo rzodkiewka nie udaje się w miesiącach letnich, lepiej więc uprawiać ją wiosną i wczesną jesienią. Ponadto warto także korzystać z doświadczenia rodziny i przyjaciół.

Każdy z nas z pewnością ma w otoczeniu osoby od lat lubiące spędzać czas w ogrodzie, dlatego warto prosić o rady. Ostatnim etapem nauki będzie oczywiście praktyka własna. Na początku trzeba nastawić się na to, że mogą wystąpić porażki i niepowodzenia. Będą nimi najczęściej rośliny, które nie wzeszły albo zostały zaatakowane przez szkodniki. Nie należy się jednak tym przejmować, bo właśnie takie błędy pozwolą nam dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie.

Dodaj komentarz