Jak mądrze zaprojektować dom swoich marzeń?

Jak mądrze zaprojektować dom swoich marzeń?

Kiedy w życiu trafia się okazja i stać nas na własny dom emocje sięgają zenitu. W głowie roi się od pomysłów. Jaki on będzie, jaka kolorystyka i styl będzie dominował etc. Na czas budowy i projektowania dobrze jest trochę wyciszyć emocje. Szał zakupów zastąpić spokojnym przygotowaniem się do tematu kupna bądź budowy swojego wymarzonego domu.

Jak zaprojektować, żeby nie żałować?

Na początku trzeba jasno sprecyzować swoje cele. Niezależnie od tego czy to dom do remontu czy będziemy budować od zera trzeba ustalić listę priorytetów. Gdy już wiemy co jest dla nas najważniejsze i bez czego nie możemy się obejść można zaczynać. Z przygotowanymi wcześniej funduszami po wszystkich niezbędnych formalnościach można usiąść do projektu. Rozważając plan domu z architektem bądź kupując gotowy warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań tj.

  • czy potrzebny nam jest dom parterowy czy piętrowy (czy w naszej rodzinie nie ma np. osób, którym wchodzenie po schodach będzie sprawiało realny problem)
  • jaki metraż jest nam faktycznie potrzebny (zbudowanie zbyt dużego lub zbyt małego domu będzie w przyszłości generowało problemy)
  • jeśli bierzemy kredyt to czy jesteśmy w stanie go spłacić (branie na siebie zbyt dużych zobowiązań finansowych nie umili nam mieszkania)
  • czy bardziej zależy nam na funkcjonalności czy wyglądzie naszego lokum

Dom na miarę naszych potrzeb i możliwości

Przekraczając próg swojego nowego domu zaczynamy nowy etap życia. Dom to przestrzeń, ogród, większa prywatność – taki mały kawałek własnego świata. Teraz mamy przestrzeń do samorealizacji, większą kuchnię, obszerny salon, więcej sypialni. Zapewne każdy domownik ma własny kąt, w którym może spokojnie pracować, wypoczywać i odrobinę zdystansować się do świata. Nowy dom niesie ze sobą także nowe obowiązki.

Koszenie trawy, odśnieżanie podjazdu zimą może trochę przerażać ale jeśli tylko odnajdujemy więcej plusów niż minusów w posiadaniu własnego domu to było warto. Zaplanowany z głową dom nie będzie naszym wrogiem. Przewidywanie zmian jakie mogą zajść w naszym życiu w niedalekiej przyszłości powinno pozwolić zaprojektować i zamieszkać w domu idealnym, skrojonym na miarę naszych potrzeb obecnych i przyszłych. Planując powiększenie rodziny wybudujmy dodatkowy pokój.

Wiedząc, że niebawem któreś z dzieci wyfrunie z gniazda nie budujmy zbyt dużego domu. Planujmy jego przestrzeń tak, żeby na wszelki wypadek mogły się po nim poruszać osoby niepełnosprawne. Pamiętajmy, że budujemy dom dla siebie a nie po to żeby komuś coś udowodnić. Najważniejsze żeby nasz nowy dom był dla nas najlepszym i najpiękniejszym miejscem na ziemi.

Dodaj komentarz