Mój prywatny akwen – budujemy oczko wodne w ogrodzie!

Mój prywatny akwen – budujemy oczko wodne w ogrodzie!

Oczko wodne jest piękną ozdobą ogrodu. Niewielki akwen całkowicie zmienia charakter przydomowej działki i wprowadza do niej nieco przytulności. Wybudowanie oczka wodnego wcale nie jest trudne!

Od czego zacząć budowę oczka wodnego?

Wykop nie musi być głęboki – warto jednak przed rozpoczęciem kopania wytyczyć kształt planowanego oczka przy użyciu taśm albo węża ogrodowego czy np. grubego sznura. Pozwoli to na lepsze zobrazowanie sobie tego, jak ogród będzie się prezentował po ukończeniu prac i jak jego poszczególne elementy będą ze sobą współgrały. Następnie, kiedy masz wytyczony kształt oczka wodnego musisz wykopać odpowiedni dół. Jego głębokość nie powinna przekraczać metra. Brzegi uformuj w postaci schodków po ok. 30cm wysokości. Takie spadki są pomocne – po pierwsze uniemożliwi się w ten sposób osuwanie ziemi, a po drugie stopnie na różnych głębokościach umożliwiają posadzenie roślin o różnych preferencjach – od całkowicie wodnych, przez wodno-lądowe, po takie, które wolą suchy brzeg.

Po wykopaniu oczka wodnego zostanie nam sporo ziemi, którą można spożytkować. Wszystko zależy od twojej fantazji i wyobraźni. Można użyć jej np. do usypania wzniesień, które po obsadzeniu i ułożeniu kamieni sprawią, że oczko wodne stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Mój prywatny akwen – budujemy oczko wodne w ogrodzie!

Kolejnym krokiem jest zadbanie o czystość oczka. Może ono mieć szczelne dno, dzięki któremu woda nie wnika w grunt, a ziemia nie przedostaje się do wody i nie zamula jej. Dlatego nieckę należy wyłożyć kilkoma warstwami: najpierw ok. 5cm piasku, potem włókniną, a na końcu folią izolacyjną. Po wypełnieniu wodą na brzegach powinieneś zostawić ok. 30 cm „marginesu” folii. Nadmiar odcinamy lub przykrywamy ziemią i kamieniami.

Aby woda w oczku pozostawała czysta, konieczne jest zastosowanie filtra, napowietrzacza i skimmera. Filtr oczyszcza wodę, sprawia, że pozostaje przejrzysta, a dzięki lampie UV nie dopuszcza do rozwoju glonów. Napowietrzacz dostarcza tlenu, a skimmer zbiera zanieczyszczenia z powierzchni, np. uschnięte liście, ale też mniejsze drobiny unoszące się na tafli.

Dla czystości oczka wodnego i jego pięknego wyglądu konieczne są także rośliny. One również mają właściwości oczyszczające. Odpowiednio dobrane, stworzą niemal samodzielny ekosystem.

Tym, co obok roślin decyduje o estetyce oczka wodnego, jest wykończenie brzegów. Folia musi być dobrze dociśnięta do podłoża i ukryta. W zależności od projektu i twoich oczekiwań brzegi oczka można wysypać żwirem i kamieniami, wybrukować, czy po prostu wysiać trawą.

1 Comment

Dodaj komentarz