Jak urządzić pokój gościnny

Polacy uwielbiają spotkania rodzinne. Często zapraszamy gości do swoich domów, a czasem zdarza się tak, że ktoś przyjeżdża z daleka i musi u nas przenocować. W takiej sytuacji niezbędny okaże się pokój gościnny, w którym będą mogły spędzić noc osoby, które zaprosiliśmy. Jeśli masz taka możliwość i chcesz wydzielić pokój gościnny, to musisz wiedzieć jak urządzić go w odpowiedni sposób.

Pokój dla gości – o czym warto pamiętać?

Najważniejsze w pokojach gościnnych jest to, aby sprzyjały odpoczynkowi i miały neutralny wygląd. Dobrze byłoby, gdyby było to zamknięte pomieszczenie, przez które nie przechodzi ciąg komunikacyjny Twojego domu. Takie zaciszne miejsce musi mieć też dobrą wentylację – nawet jeśli nie jest używane na co dzień. Warto też zadbać o odpowiednie ogrzewanie. Które będzie uruchamiane tylko wtedy gdy będzie potrzeba. Jeśli są tam grzejniki, to można do nich zamontować grzałki elektryczne. W pokoju gościnnym powinna panować odpowiednia temperatura, grzałki elektryczne są w tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ goście będą mogli dopasować ją do swoich potrzeb.

Meble

W pokoju gościnnym najlepiej sprawdzi się duże łóżko, na którym zmieszczą się przynajmniej 2 osoby. Jeśli pomieszczenie jest duże, to można tam także postawić rozkładaną kanapę, która przyda się, gdy będziesz musiał przenocować więcej niż dwie osoby. W pokoju gościnnym przyda się też komoda, szafa i stolik. Jeśli jest to słoneczny pokój, w którym od rana świeci słońce, to należy zadbać też o zasłony lub rolety. Pamiętaj, że przed odwiedzinami powinieneś zadbać o to, aby szafki były puste i było w nich miejsce na rzeczy gości. Staraj się raczej unikać traktowani pokoju gościnnego jako przechowalni.

Dodatki

Miłym akcentem w pokoju gościnnym będą dodatki, które nadadzą charakteru wnętrzu i sprawią, że będzie się tam milej przebywało. Mogą to być obrazy, które pasują do wnętrza, świeczki, rośliny doniczkowe lub wazon z kwiatami. Ozdoby w pokoju gościnnym powinny być raczej neutralne, lepiej jest więc zostawić ramki ze zdjęciami rodzinnymi w salonie. Dobrym pomysłem będzie też dywan i dekoracyjne poduszki. Ocieplą one wnętrze i sprawią, że będzie bardziej przytulne. Zadbaj też o dodatkowe oświetlenie takie jak lampki nocne.

Umilacze czasu

Prócz wygodnego łóżka i szafki na ubrania w pokoju gościnnym warto też zadbać o umilacze czasu dla gości. Może to być telewizor, książki, gazety itp. jeśli zaproszone osoby będą nocować u Ciebie przez kilka dni, to z pewnością docenią takie udogodnienia i chętnie z nich skorzystają.

Dodaj komentarz