Na co zwracać uwagę przy wyborze donic tarasowych?

Na tarasach zazwyczaj znajdziemy stolik, a także krzesła, ławki czy fotele, przeznaczone do tego, aby zrelaksować się tam po pracy czy podczas spotkania z przyjaciółmi lub rodziną. Jeśli jednak niczym więcej nie uzupełnimy tej przestrzeni, będzie się ona wydawała po prostu pusta i nieciekawa. Bardzo popularnym rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie na tarasie przeznaczonych konkretnie do tego donic. Na co warto zwrócić uwagę, kupując takie produkty?

Styl

Donice tarasowe produkowane są w ogromie rozmiarów, kolorów, kształtów i stylów. Można wyróżnić zarówno donice bardziej nowoczesne, w ciekawych, nietypowych kształtach geometrycznych, jak i produkty bardziej tradycyjne.

Warto zadbać o to, żeby styl donic pokrywał się nie tylko ze stylem innych przedmiotów znajdujących się na tarasie (stolików, siedzisk, innych ozdób), ale też z resztą domu, zarówno z zewnątrz, jak i na zewnątrz. Spójny styl sprawi, że goście, wychodząc na taras, nie odczują odcięcia i nagłej zmiany, a poczują, że jest on rzeczywiście przedłużeniem domu.

Materiał

Materiał, z jakiego wykonana jest donica, wpływa nie tylko na wrażenia wizualne i to, czy będzie ona pasować do reszty wystroju tarasu. Ma także duże znaczenie w zakresie jej żywotności i odporności na warunki atmosferyczne. Wśród popularnych materiałów, z jakich tworzy się donice tarasowe, można wyróżnić między innymi drewno, aluminium czy stal.

Dobrze jest zadbać o to, aby produkt był odpowiednio zakonserwowany (jeśli tego wymaga – a więc na przykład zaimpregnować drewno). Szczególnie, jeśli donica nie będzie ustawiona pod jakiegoś rodzaju zadaszeniem, a na otwartej, nieosłoniętej przestrzeni, przez co będzie narażona na opady deszczu czy śniegu. Dobrym pomysłem jest też zadbanie, aby donica się nie przewróciła, jeśli jest ona bardzo lekka, a planujemy posadzić w niej roślinę, która po jakimś czasie urośnie do dużych rozmiarów i będzie bardzo ciężka. Warto na przykład umieścić w donicy ozdobne kamienie, które, poza tym, że obciążą ją i ustabilizują, jednocześnie będą atrakcyjnie wizualną ozdobą.

Rozmiar i ilość

Niektórzy mają do dyspozycji niewielkich rozmiarów taras, do którego chcą po prostu dodać jeszcze jeden ozdobny akcent, inni zaś dysponują dużą przestrzenią, którą trzeba czymś estetycznie i ciekawie wypełnić. Donice na taras świetnie się sprawdzą w obu tych przypadkach, aczkolwiek przy ich wyborze trzeba koniecznie zwracać uwagę na rozmiar i ilość.

Dobrze jest zmierzyć przestrzeń, jaką chcemy uzupełnić, aby później móc rozsądnie dobierać kolejne donice. Warto także zrobić zdjęcie tarasu, aby podczas dokonywania wyboru móc bez problemu zwizualizować na nim dany produkt i ocenić, czy będzie on pasował do całości, a także, czy po prostu się zmieści. Musimy także wziąć pod uwagę, że donica powinna nie tylko mieścić się w danej przestrzeni, ale też nie blokować drogi i nie utrudniać zanadto swobodnego poruszania się po tarasie.

Dodaj komentarz