Żnin – co warto zobaczyć?

W sercu Pałuk, regionu położonego w historycznej Wielkopolsce, leży Żnin – miasto powiatowe w województwie kujawsko-pomorskim, którego dzieje sięgają czasów średniowiecznych. O bogatym rodowodzie miejscowości świadczą zabytki z czasów dawno minionych. Stolica Pałuk zachęca także bardziej współczesnymi atrakcjami, dzięki którym miasto jest niesamowicie ponętną destynacją na pogodny, wolny dzień. Co warto zobaczyć w Żninie?

Rynek z wieżą ratuszową – symbol miasta
Symbolem Żnina jest znajdująca się tam gotycka wieża ratuszowa zbudowana w XV wieku. Jest ona częścią niegdysiejszego ratusza, który nie przetrwał do naszych czasów z powodu potopu szwedzkiego. Wieża jest charakterystyczną, masywną budowlą zbudowaną na planie kwadratu. Ciekawostką jest to, że zachowała się część tzw. hypocaustum, czyli średniowiecznego systemu grzewczego. Składa się on na specjalne palenisko, z którego kanałami ciepłe powietrze ogrzewało cały budynek. W wieży działa w dzisiejszych czasach Muzeum Ziemi Pałuckiej, które posiada liczne eksponaty historyczne oraz etnograficzne związane z okolicami Żnina. Pozostałości ratusza znajdują się pośrodku bardzo okazałego rynku otoczonego kamieniczkami ze zdobionymi fasadami. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z wąskimi uliczkami odchodzącymi w każdą ze stron.

Miasto zabytkowych świątyń
W Żninie zobaczyć można także niesamowite, cenne świątynie, które zostały wybudowane wieki temu, ale przetrwały do naszych czasów dając świadectwo dawnym stylom architektonicznym. W centrum Żnina stoi gotycki kościół św. Floriana, którego dzieje sięgają XV wieku. Do jego budowy użyto materiałów pochodzących z jeszcze starszej świątyni pochodzącej z XII stulecia. Kościelna wieża jest neobarokowa i została dobudowana w XX wieku. Wnętrze w zdecydowanej większości utrzymane zostało w stylu barokowym. Przy kościele znajduje się sufragarnia, a więc dawny dwór biskupi wzniesiony w tym miejscu w XVIII wieku przez biskupa Stefana Łubieńskiego. W okazałej rezydencji znajduje się dzisiaj Muzeum Sztuki Sakralnej, które przechowuje eksponaty dotyczące tematyki religijnej. Ich czas wytworzenia waha się między XIV a XIX wiekiem. Innym, ciekawym żnińskim kościołem jest również gotycki kościół św. Marcina położony w pewnym oddaleniu od centrum – w dzielnicy Góra. Wrażenie robi ołtarz główny, w którym znajduje się obraz przedstawiający patrona kościoła.

Miasto kolejki wąskotorowej
Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku Żnin posiadał połączenia kolejowe łączące go z pobliskim Inowrocławiem, Wągrowcem czy Bydgoszczą. Niestety, transformacja ustrojowa przyniosła kres kolei w tamtym regionie odcinając to miasto od transportu szynowego. Pozostała tylko kolejka wąskotorowa, która łączy Żnin z turystycznymi miejscowościami w regionie – z Biskupinem, Wenecją oraz Gąsawą. Służy głównie jako atrakcja dla odwiedzających miasto, przy okazji jest jedną z nielicznych w kraju nadal kursujących tego typu połączeń. Obsługa kolei wąskotorowej jest możliwa dzięki budynkowi dworca, który wzniesiono w XIX wieku, w okresie rozkwitu kolei żelaznych w regionie. Jadąc tym niesamowitym środkiem transportu można poczuć się, jak w poprzednim wieku, kiedy był to codzienny sposób dojazdu do pracy czy szkoły pokolenia naszych dziadków.

Tereny zielone i powszechna rewitalizacja
Żnin znany jest także ze swoich udanych projektów rewitalizacyjnych, które nie byłyby możliwe bez wsparcia Unii Europejskiej. W samym centrum znajduje się ciekawy park położony nad Jeziorem Małym Żnińskim. Położona jest przy nim strzeżona plaża oraz niedawno wybudowane, urokliwe molo. Rozwinięta sieć gastronomiczna oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego pozwalają spędzić tam bardzo przyjemnie dzień zwłaszcza w pogodny, letni dzień. W pewnym oddaleniu od plaży znajduje się natomiast przystań miejskiego klubu żeglarskiego – Żnin znany jest w całym regionie jako doskonałe miejsce do uprawiania tego sportu.

Dodaj komentarz