Słowackie atrakcje. Liptowski Jan

Tak chętnie odwiedzana przez Polaków Słowacja z pewnością może stać się atrakcyjnym celem wycieczki. W jej trakcie można poznać wiele wspaniałych zabytków, można też skorzystać w niezwykłych walorów wypoczynkowych tego kraju. Doskonale znane są słowackie kąpieliska, a baseny termalne tego kraju znane i cenione są w całej Europie. Jedną z miejscowości, którą z pewnością warto odwiedzić w trakcie podróży po Słowacji jest Liptowski Jan. To niezbyt znane uzdrowisko położone jest w północnej części kraju. Wbrew pozorom baseny termalne nie są jego jedyną atrakcją. Otoczone Niżnymi Tatrami uzdrowisko może się pochwalić takimi atrakcjami w swej okolicy, jak Jańska Dolina cze też Dolina Demaniowska. To dzięki nim w kurorcie tym doskonale rozwija się turystyka, w wśród gości coraz częściej pojawiają się turyści, dla których głównym celem wizyty w tej części Słowacji są piesze wycieczki po wspomnianych już dolinach. Coraz lepsze zaplecze oraz tanie noclegi sprawiają, że Liptowski Jan może stać się dla polskich turystów miejscem bardzo atrakcyjnym. Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Liptowski Jan może oczarować swymi zabytkami. Tym najważniejszym jest bez wątpienia kościół św. Jana Chrzciciela. Pierwotnie romański, z czasem zyskał cechy gotyckie i barokowe. Na szczęście mimo licznych prac prowadzonych nad rozbudową tej świątyni w jej wnętrzu można dojrzeć pamiątki z najdawniejszych czasów tej budowli. Zachwycić mogą gotyckie sklepienia oraz pozostałości dawnej polichromii. Wśród licznych zabytków sztuki sakralnej zachowanych w tym kościele wyróżnia się gotycka rzeźba z XV wieku. To ciekawe przedstawienie Madonny, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Inną atrakcją tego uzdrowiska są doskonale zachowane do dziś dworki szlacheckie. Jest ich kilkanaście, a każdy z nich jest cenną pamiątką po dawnych mieszkańcach tej miejscowości. Większość z nich pochodzi z XVII wieku, a ich piękna architektura z pewnością zasługuje na zainteresowanie.
Liptowski Jan może się pochwalić nie tylko piękną zabudową, ale i pełną unikalnych atrakcji okolicą. To doskonały punkt dla tych, którzy planują piesze wycieczki w Niżne Tatry. Dolina Demaniowska to najważniejszy cel takich wypraw. Dlaczego? Bo to miejsce wyjątkowe. W dolinie tej można podziwiać piękną rzeźbę tereny, wyjątkowe formy skalne oraz fantastyczne jaskinie. Tę najważniejszą jest bez wątpienia Demaniowska Jaskinia Wolności, z którą o uwagę turystów konkuruje Demaniowska Jaskinia Lodowa. Są to najpiękniejsze jaskinie na terenie całej Słowacji, a ich niezwykła szata naciekowa każdego może wprawić w zachwyt.

Dodaj komentarz