Niepowtarzalne Pomorskie i Kaszubskie atrakcje turystyczne

Przybrzeżny pas w okolicach Darłowa jest nazywany polskim zagłębiem wiatraków. W okolicach Cisowo i Barzowice znajdują się największe w Polsce skupiska wiatraków. Farmy z wiatrakami na stałe wpisały się już w lokalny krajobraz, przyciągając co roku coraz więcej turystów. Darłowo określane jest perłą architektury Pomorza Środkowego. Prawie wszystkie tutejsze zabytki przetrwały II wojnę światową. Najokazalszym z nich jest Zamek Książąt Pomorskich. Zachowany Średniowieczny układ miasta z planem ulic i zabytkowymi obiektami, stanowią niezwykłe atrakcje dla miłośników historii i architektury.

Następną miejscowością, która oferuje ładną piaszczystą, szeroką plażę jest Darłówko. Plaża ciągnie się na wschód od portu. Koniecznie musimy wybrać się na rejs po morzu oraz wejść na latarnię morską, z której podziwiać można niezapomniane widoki. Kiedy nie dopisuje pogoda możemy miło spędzić czas w Aquaparku z podgrzewaną wodą morską, ze zjeżdżalniami i saunami. Ciekawostką jest rozsuwany most łączący brzegi Wieprzy. Jeżeli szukamy spokoju i kontaktu z przyrodą wybierzmy się do Jarosławca, gdzie największymi atrakcjami turystycznymi są wysokie, strome klify z licznymi punktami widokowymi oraz latarnia morska licząca około 30 metrów wysokości.
Okolice Jarosławca porasta rzadki gatunek sosny czarnej oraz roślinności wydmowej z charakterystycznym mikołajkiem nadmorskim. W Żydowie pomiędzy oddalonymi od siebie o 1 km dwoma jeziorami znajduje się elektrownia. Zużywa ona więcej energii niż wytwarza, jednak odbywa się to w okresie zwiększonego zapotrzebowania, dlatego jest ona canna dla krajowego systemu energetycznego.

Jedziemy do Słupska I tam w dawnym zamku Książąt Pomorskich, mieści się Muzeum Pomorza Środkowego, które prezentuje skarby książąt pomorskich oraz największą w Polsce kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz jego listy i fotografie. Obok muzeum jest Brama Młyńska I to jest najstarszy jedyny młyn w Polsce.
Koniecznie musimy odwiedzić Park Krajobrazowy, czyli Dolinę Słupi. Na terenie parku jest ponad 50 jezior. Rzeka stanowi szlak wędrowny łososia oraz odbywają się tutaj tarła troci i pstrągów potokowych. Znajduje się tam również rezerwat, gdzie możemy obserwować latającego Orła Białego, jest to największy drapieżny ptak Europy Północnej. W parku wyznaczono wiele ścieżek przyrodniczych dla turystów pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych. W dolinie rzeki Słupi w Gałężni Małej jest piękna wkomponowana w krajobraz zabytkowa elektrownia wodna, która działa nieprzerwanie do dzisiaj.

Bardzo popularnymi miejscami wypoczynku, zwłaszcza dla mieszkańców Trójmiasta jest Kaszubski Park Krajobrazowy. Urozmaicony krajobraz wzgórz polodowcowych i jeziora, które połyskują wśród lasów stwarzają dogodne warunki do wypoczynku. Zachęca to również do uprawiania różnych form turystyki letniej jak: wędrówki piesze i rowerowe, jazda konna, spływy kajakowe i żeglarskie, a zimą w Szymbarku, gdzie działają wyciągi narciarskie możemy pozjeżdżać na nartach.

Atrakcją położonej w sercu Kościerzyny jest skansen kolejowy. Każdy znajdujący się tam eksponat ma swoją niezapomnianą historię. Możemy tam zobaczyć polskie parowozy z lat 30 -tych, które były dumą polskich konstruktorów. Słynny dzisiaj w całej Europie Kaszubskiej Park Etnograficzny rozsławił skansen, który powstał w 1906 roku. Możemy zobaczyć tutaj tradycje miejscowego rzemiosła jak: hafty, piękne kaszubskie wzory, plecionkarstwo oraz rzeźby ludowe. Kaszubski Park Etnograficzny dzisiaj prezentuje nam zabudowę dawnej wsi kaszubskiej od XVIII do XX wieku. Zobaczymy tutaj m. in. zagrody, dworki szlacheckie, wiejskie chałupy, szkołę, kościół, tartak, kuźnię i przepiękne dwa wiatraki z 1876 roku. Wnętrza obiektów wyposażono w dawne sprzęty. Najcenniejszy I chyba najstarszy obiekt skansenu unikatowy drewniany Kościół św. Barbary z ok. 1700 roku. Do dzisiaj są tam odprawiane nabożeństwa.

Wizyta w Muzeum Wsi Kaszubskiej nie jest nudna. Możemy sprawdzić jak się siedziało w ławie lekcyjnej, która pamięta jeszcze czasy pruskie, przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć jak pracuje wysłużony wiatrak, można sprawdzić jak działa koło garncarskie, przyjrzeć się wypiekowi chleba. Organizowane są również liczne ciekawe pokazy jak: praca w kuźni tartaku, krycie dachu, mielenie zboża, tłuczenie kaszy, wyroby plecionek i zdobienie wnętrz. Odbywają się tam również wszystkie większe imprezy folklorystyczne i świąteczne, ale największe tłumy przyciąga barwny Jarmark Wdzydzki, podczas którego prezentują się talenty zespoły ludowe, gawędziarze i artyści.

Wdzydze to wieś malowniczo położona wśród lasów nad jeziorem Gotuń na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Nie brakuje tu domów wczasowych, pól namiotowych i pensjonatów, restauracji, knajpek i smażalni oferujących znakomite ryby. Są tutaj też plaże, kąpieliska i wiele przystani. Zwiedzanie najlepiej zakończyć w karczmie. Serwują tutaj różne kaszubskie rarytasy, ale znakomicie smakuje też zwykła pajda chleba ze smalcem.

Centrum regionu Kaszubskiego zarazem stolicą Szwajcarii Kaszubskiej są Kartuzy. Wyróżniają się swoistą kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Wielką atrakcją jest w kartuzach jest zakon o surowych regułach kontemplacyjnych. Zobaczymy tam fragmenty starych krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarskie. Wybierzmy się również do Jantara. Tam archeolodzy odkryli blisko tysiąc śladów warsztatów obróbki bursztynu. Dziś tradycję podtrzymują uczestnicy odbywających się tu w sierpniu Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Godnym polecenia jest również wycieczka i zwiedzanie Trójmiasta, ale o tym w następnym artykule.

Dodaj komentarz