Mljet – najpięknieszcza wyspa Dalmacji

Wyspa Mljet znajduje się w pobliżu Dubrownika, w grupie południowych wysp Dalmacji, a Park Narodowy Mljet obejmuje jego północno- zachodnią część.
Można dostać się do Parku Narodowego Mljet promem z Dubrownika oraz poprzez liczne czartery jachtów turystycznych z Korculi, Hvaru i Splitu, które dopływają do Pomeny i Polace. Można również wybrać się na prom, który kursuje do Sobry (główny portu na wyspie), ale z tego portu potrzebny jest samochód samochodu, aby dostać się do parku narodowego.

Wejście do parku kosztuje 90 kun przy indywidualnych grupach, natomiast przy grupach zorganizowanych bilet kosztuje 40 kun. Dzieci poniżej 6 roku życia wchodzą do parku za darmo. W przypadku wycieczki z przewodnikiem cena biletu wynosi 400 kun. Możliwe są także wycieczki piesze i rowerowe z lunchem i obsługą przewodnika, które wymagają dodatkowej opłaty 200,00 lub 150,00 (bez lunchu) kun od osoby.
Bilet wejściowy obejmuje piesze i rowerowe wycieczki, wyprawę łódką na małą wyspę St. Mary położoną na jeziorze. Zwiedzający mogą wejść do parku tylko przez oficjalne wejście do Parku Narodowego Mljet: Crna Klada, Pomena i Polace.

Osiedla Pomena i Polace są połączone z jeziorami systemem ścieżek leśnych.
Odwiedzający, którzy przychodzą w ramach zorganizowanych jednodniowych wycieczek muszą pozostawać z grupą, podczas gdy indywidualni goście mogą zwiedzać park, jak chcą – tak długo, jak tylko przewidują to przepisy parku.

Park Narodowy Mljet jest piękny przez cały rok. Spacery wzdłuż brzegów dwóch jezior światowej sławy zapewnią przyjemny pobyt. Piesze i rowerowe szlaki są rozrzucone po całym terenie, zawsze w cieniu, więc nawet w lecie nie jest zbyt gorąco, aby zdecydować się na przejście którejś z trekkingowych tras. Widoki z Montokuc i innych szczytów oferują przepiękne krajobrazy na cały Park Narodowy oraz otwarte wody Południowego Adriatyku.

Od wejścia prowadzą oznakowane trasy do Wielkiego Jeziora, Jezioro Małego i oczywiście na wyspę St. Mary, więc dość łatwo można się poruszać po parku na własną rękę, ale aby wynieść jak najwięcej z wizyty warto zapłacić nieco więcej za przewodnika.

Wielkie i Małe Jezioro są jeziorami słonymi, co jest unikatowym zjawiskiem zarówno w sensie geologicznym jak i oceanograficznym. Powstały one około 10000 lat temu. Początkowo były jeziorami słodkowodnymi, ale odkąd powstało wąskie połączenie z zatoką Soline, woda jeziorna uległa zasoleniu. Wzdłuż brzegów jezior, w lasach poprowadzone są liczne trasy piesze i rowerowe. Na wyspę St. Mary położoną na Wielkim Jeziorze można dostać się łódką. Znajduje się na niej klasztor benedyktynów datowany na XII wiek.

Będąc na wyspie Mljet warto odwiedzić Polace- miejscowość i port położone w zatoce, która oferuje różnorodne kulturowe i historyczne zabytki, jak rzymski pałac, czy starożytną bazylikę. Pomena natomiast oferuje mnóstwo możliwości uprawiania sportów- nurkowanie i żeglowanie, jest tu wypożyczalnia rowerów, kajaków i łodzi. Od kwietnia do października można pływać w jeziorach, gdyż w tym okresie temperatura wody jest naprawdę rewelacyjna

Warto pamiętać, że na terenie parku narodowego jest surowo zabronione korzystanie z samochodów i motocykli, zabrania się pływania po jeziorach własną łodzią- dozwolone są oficjalne łodzie turystyczne Parku Narodowego, a kotwiczenie ich- jedynie w zatokach Pomena i Polace.

Dodaj komentarz