Gliwickie atrakcje: willa Caro

Na terenie Górnego Śląska ważną grupę zabytków stanowią rezydencje górnośląskich przemysłowców. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju odwiedzi Gliwice, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem jednego z najpiękniejszych zabytków w tej kategorii. Jest nim willa Caro, obecnie służąca jako jeden z Oddziałów Muzeum w Gliwicach. Co warto wiedzieć na temat tej rezydencji?

Powstanie willi, która dziś jest jednym z najważniejszych obiektów przy ulicy Dolnych Wałów, wiąże się z dynamicznym rozwojem przemysłu na terenie Górnego Śląska. Dzięki temu pod koniec XVIII stulecia Gliwice zaczęły się przekształcać w bardzo ważny ośrodek przemysłowy. Przemysł ciężki stał się podstawą w tej części kraju, a w lokalnym krajobrazie coraz ważniejsze miejsce zaczęły zajmować huty i kopalnie. Gliwice nie były tu wyjątkiem, wręcz przeciwnie – kusiły młodych i zaradnych przedsiębiorców, którzy na terenie Górnego Śląska mogli liczyć na idealne warunki do pomnażania swego bogactwa. Jednym z takich przedsiębiorców był Oskar Caro – przedstawiciel żydowskiej rodziny, która sprawowała już nadzór nad Hutą Hermina w Łabędach. Wkrótce po przybyciu do Gliwic młody Oskar Caro ożenił się Florą Lubowski – córką właściciela dobrze prosperującej firmy budowlanej. To właśnie dla tej pary zbudowano okazałą willę, która dziś znana jest jako Willa Caro. Rezydencja ta powstała w latach 1882-1885, a jej projektantem i budowniczym był najprawdopodobniej Salomon Lubowski – teść Oskara. Początkowo willa była budynkiem jednopiętrowym, z czasem jednak dobudowano kolejną kondygnację. Od samego początku willa otoczona była rozległym, pięknie utrzymanym ogrodem.
W 1934 roku, zaledwie trzy lata po śmierci Oskara Caro, willa ta stała się siedzibą placówki muzealnej, dzięki czemu jej pięknem mogą się cieszyć wszyscy zainteresowani. A co można tu zobaczyć? W neorenesansowym budynku czekają na gości piękne wnętrza: okazały hol, jadalnia, salony oraz prywatne apartamenty, które mieściły się na piętrze. Co ciekawe kuchnia znajdowała się w piwnicy, a gotowe posiłki do jadalni transportowano specjalną windą. Do dziś w willi można ujrzeć ciekawą kolekcję mebli oraz nacieszyć się widokiem pięknych sztukaterii i boazerii. Wnętrza są eklektyczne, a każde pomieszczenie ma swą unikalną formę. Dodatkową atrakcją są muzealne wystawy, dzięki którym goście mogą poszerzyć swą wiedzę na temat wnętrz górnośląskich rezydencji arystokratycznych oraz korzystać z różnych wystaw czasowych, organizowanych przez gliwickie muzeum w willi Caro.

Willa Caro to jedna z piękniejszych budowli, jakimi mogą nas oczarować Gliwice. Kto w czasie wycieczki po Górnym Śląsku postanowi poświecić tej budowli nieco więcej uwagi, ten z pewnością nie będzie tego żałować.

Dodaj komentarz