Co zabrać do jedzenia i pica na dłuższą podróż samochodem?

Wielu dorosłych skarży się na złe samopoczucie podczas jazdy samochodem. Często bywa to łagodniejsza niż u najmłodszych postać choroby lokomocyjnej, albo ból głowy, senność i drażliwość. To szczególnie irytujące, kiedy podróż jest sługa, a my czujemy się w jej trakcie na tyle niekomfortowo, że nie jesteśmy w stanie zaangażować się nawet w proste czynności, które zabijają czas. Dlaczego tak się dzieje i jak pomagać sobie w trakcie długich samochodowych wojaży?

Woda mineralna w samochodzie: pobudź swój organizm

Złe samopoczucie u tych z nas, którzy siedzą na fotelu pasażera wynika z kliku czynników, z których najbardziej oczywistym jest długotrwała bezczynność. Podczas podróży samochodem niewiele się ruszamy, za to często jemy więcej, niż zwykle, po to, by zabić czas. Po pierwsze, powinniśmy przyjrzeć się temu po jakie przekąski sięgamy i zamienić je na te zdrowsze – zamiast oblanego czekoladą batonika, zupełnie bezkarnie możemy chrupać pokrojoną w paski marchewkę, lub seler naciowy, które – równie pyszne – nie zafundują nam skoku cukru i złego samopoczucia. Po drugie, nie wolno zapominać o odpowiednim nawadnianiu. Kiedy nie mamy pod ręką butelki wody mineralnej, dużo łatwiej o ból głowy. W pozycji siedzącej zwalnia krążenie krwi i dużo szybciej atakują nas spadki ciśnienia. Popijając regularnie wysokozmineralizowaną wodę nie tylko dodamy sobie energii, ale także zadbamy o ogólną kondycję organizmu (dzięki magnezowi wzmocnisz mięścnie, potas wyreguluje krążenie, a sód zniweluje ewentualne nudności).

W podróż samochodem: postoje są ważne

Postoje w podróży wykorzystuj tak bardzo, jak to możliwe. Przede wszystkim napij się wody! Nie zapominaj też o delikatnych ćwiczeniach fizycznych, które pomogą ci wyrównać ciśnienie krwi i zniwelować zmęczenie. Kiedy podczas jazdy nie możesz powstrzymać się od podjadania, kilka przysiadów i umiarkowany trucht pozwoli ci wyrównać poziom cukru we krwi i pozbędziesz się irytującego nadmiaru energii. Jeśli podczas podróży dokucza ci senność, a twoją rolą jest pilotowanie albo dotrzymywanie towarzystwa kierowcy (tak ważne podczas jazdy nocą) ratuj się nie kawą, a wodą mineralną. Powinieneś pamiętać, że kawa odwadnia, a to w podróży jest bardzo niewskazane. Kto z nas lubi, kiedy w podróży dopada go złe samopoczucie?

Dodaj komentarz