Jakie ogrzewanie do domu będzie najlepsze?

Jakie ogrzewanie do domu będzie najlepsze?

Budujesz mieszkanie? Przed tobą decyzja jakie centralne ogrzewanie wybrać, aby ciepłe grzejniki umilały domownikom czas, gdy za oknem trzaskający mróz.

Rozstrzygnięciem najczęściej polecanym są kotły na paliwa stałe , a oprócz tego ogrzewanie gazowe. Kotły stałopalne pozwalają wykorzystywać najpowszechniej dostępny surowiec do grzania, czyli węgiel. W dużej części pieców CO można również palić innymi paliwami, m.in. koksem, drewnem i ekogroszkiem – chociaż w tym ostatnim przypadku lepiej sprawdzą się specjalne kotły z podajnikiem. Kotły na węgiel i kuchnie węglowe funkcjonują cały czas w wielu starych domach, gdzie wykorzystuje się je z powodu niedostępności innych źródeł paliwa do centralnego ogrzewania. Tam, gdzie można dostarczyć olej albo gaz, właściciele domów chętniej instalują kotły gazowe i kotły olejowe. Pozwalają one nie tylko zachować większą czystość eksploatacji, niemniej jednak także dają sposobność ogrzania zarówno grzejników, jak i wody użytkowej. Można dzięki temu zrezygnować z piecyków gazowych albo term gazowych.

Alternatywnym źródłem centralnego ogrzewania są elektryczne kotły CO, jednak koszt ich eksploatacji jest wysoki. Ceny prądu wciąż są znacznie wyższe niż ceny węgla lub ekogroszku, energia elektryczna przegrywa także z olejem opałowym i gazem. Dlatego również ta forma ogrzewnictwa stosowana jest sporadycznie, przede wszystkim w domach, w których grzejniki nie pracują na stałe – np. w domkach letniskowych. W niektórych domach pasywnych stosuje się do ogrzewania pomieszczeń specjalne kotły na drewno lub kominki. To jednakże równie kosztowna metoda ogrzewania lokalu mieszkalnego, a do tego jeszcze wymagająca regularnego dokładania paliwa i stałej obecności. Mimo, że na rynku dostępne są specjalne kotły z podajnikami i tak powinno się spędzić sporo czasu na pilnowaniu właściwej pracy pieców CO. Kominki i kotły uniwersalne wymagają też specjalnie dostosowanych publikacji grzewczych , a dodatkowo pomp nadmuchowych, co zwiększa znacznie koszty instalacji. Gazowa albo olejowa alternatywa jest znacznie bardziej tania i łatwiejsza w obsłudze.

Dodaj komentarz