Każdy kto szuka cichego i spokojnego miejsca na wypoczynek powinien zainteresować się miejscowością Busko-Zdrój. Nie tylko za granicą można zobaczyć niesamowite widoki i efektywnie odpocząć. Wcale nie trzeba szukać daleko, ponieważ w sercu województwa świętokrzyskiego czeka uzdrowiskowy raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.
Z czego słynie Busko-Zdrój?
W 1836 roku w tej miejscowości otwarto uzdrowisko. Przepiękny Park Zdrojowy wraz z łazienkami zaprojektowanymi przez Henryka Marconiego stał się miejscem, które co roku odwiedza mnóstwo kuracjuszy i turystów. W parku znajduje się muszla koncertowa. Na scenie latem występują artyści, którzy tworzą muzykę ludową. W Busku-Zdroju znajdziemy też tężnie solankową, przy której można usiąść, zrelaksować się i oddychać słonym, zdrowym powietrzem. Nieopodal Buska-Zdroju w Radzanowie znajduje się wodny zbiornik rekreacyjny, gdzie turyści mogą zażywać kąpieli i opalać się na plaży. Przy drugiej części zbiornika istnieje możliwość wędkowania.
Jak wygląda część uzdrowiskowa?
W Busku-Zdroju znajdują się dwa szpitale uzdrowiskowe. Oprócz tego istnieją na tym terenie cztery sanatoria. Kuracjusze leczą się na choroby ortopedyczne, reumatologiczne, neurologiczne oraz kardiologiczne. Świeże powietrze, spokój, opieka lekarska oraz specjalistyczne zabiegi pomagają chorym w powrocie do zdrowia.
Z jakich wód leczniczych słynie uzdrowisko Busko-Zdrój?
Wody lecznicze mają specjalne właściwości i posiadają działanie prozdrowotne. W Busku-Zdroju są dostępne wody siarczkowe, które charakteryzują się idealną zawartością siarki. Można je pić, kąpać się w nich i stosować je do higieny jamy ustnej. Co ciekawe, niewiele uzdrowisk może pochwalić się posiadaniem wód siarczkowych, więc Busko jest pod tym względem wyjątkowe.
Nie można nie wspomnieć o wodach jodkowo-bromkowych, ponieważ zawierają one dużo selenu i jodu. Używa się ich do kąpieli leczniczych, które świetnie wpływają na chorych z kłopotami kardiologicznymi.
Jak wybrać się na turnus uzdrowiskowy?
Możliwe są dwa rozwiązania. Pierwsze to skierowanie od lekarza, który ze względu na stan zdrowia pacjenta może zalecić mu turnus w konkretnej miejscowości uzdrowiskowej. W takim przypadku kuracjusz nie płaci za zabiegi, nocleg oraz podstawowe wyżywienie. Inna opcja to wyjazd prywatny. Wtedy pacjent sam wybiera zakwaterowanie oraz rodzaj i ilość zabiegów, z których skorzysta. Niestety ta opcja wiąże się z dość sporym wydatkiem. Jednak warto zaoszczędzić nieco pieniędzy i raz do roku wypocząć w komfortowych warunkach, zrelaksować się w pięknym parku i napić zdrowych wód siarczkowych.