Kiedy i jak sadzić krzewy owocowe?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrodu lub działki, a nawet małego ogródka to masz możliwość hodowania własnych owoców. Sezon owocowy już za rogiem, więc jeśli zastanawiasz się, kiedy zacząć sadzić krzewy i drzewa owocowe, to przychodzimy z pomocą. Samodzielnie wyhodowane owoce przynoszą nie tylko wiele satysfakcji, ale także wiemy co kładziemy na talerz. Pyszne i świeże owoce we własnych ogrodzie są dużym plusem. Ponadto okres kwitnienia otacza przestrzeń słodkim zapachem. Drzewa i krzewy owocowe, to nie tylko praktyczne, ale także estetyczne rozwiązanie. 

Gdzie sadzić krzewy i drzewa owocowe?

Jeśli planujesz posadzić krzewy i drzewa owocowe, to musisz je uwzględnić już na etapie projektowania ogrodu http://e-zielonaoaza.pl/, Najlepszym stanowiskiem jest miejsce nasłonecznione. Im więcej słońca tym lepiej. To ono odpowiada za dojrzewanie owoców, ich słodki smak i pełny kolor. Pamiętaj także, że drzewa i krzewy owocowe powinno sadzić się na jak najbardziej płaskiej powierzchni. Jeśli posadzimy krzewy w dołkach, to duże szanse, że przemarzną one zimą. W zagłębieniach powstają zastoiska mrozowe, które mogą uszkodzić korzenie i kwiaty. Tak samo źle mogą wpłynąć wiosenne przymrozki. Krzewy owocowe posadź w ziemi ciężkiej i zbitej, która ma wysoki poziom wód gruntowych. Natomiast drzewa owocowe takie jak brzoskwinie, morele, jabłka, czereśnia, czy grusza zdecydowanie bardziej wolą ziemię suchą i przepuszczającą powietrze. Posadź je w nasłonecznionym miejscu, np. przy południowej ścianie domu.

Kiedy sadzić krzewy i drzewa owocowe?

Drzewa owocowe najczęściej sprzedawane są z gołymi korzeniami. Sadzonki mają dopiero 2-3 lata więc są bardzo młode i wrażliwe na warunki atmosferyczne. Krzewy natomiast sprzedawane są w pojemnikach z ziemią. Rośliny, które mają odkryte korzenie powinno sadzić się wczesną wiosną lub jesienią, czyli w okresie spoczynku. Na wiosnę posadź te rośliny, które zdecydowanie nie lubią mrozu. Należy do nich morela i brzoskwinia. Natomiast krzewy owocowe można przesadzać prawie cały rok. Oczywiście lepiej zrobić to wiosną za jednym zamachem i latem cieszyć się pięknym owocowym ogrodem. 

Jak sadzić krzewy i drzewa owocowe?

Zarówno krzewy, jak i drzewa owocowe umieszcza się w dołkach (wykopanych na płaskim podłożu) wypełnionych żyznym podkładem. Gotową mieszankę ziem do drzew i krzewów owocowych możesz dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Dołek powinien mieć ok. 60 cm głębokości i tyle samo szerokości. Następnie włóż roślinę i przysyp mieszanką. Udeptaj i podlej. Rośliny posadzone!

Dodaj komentarz